Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Köylüler Tarandı, Katliamın Kıyısından Dönüldü

Köylüler Tarandı, Katliamın Kıyısından Dönüldü

19 Nisan 2012 Perşembe 18:22
Hakkari'nin Taşbaşı Köyü'nde pancar toplamaya giden 10 kişilik köylü grubun üzerine helikopterler tarafından ateş açıldı.

Evrensel Gazetesi'nin DİHA'dan aktardığı habere göre, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 köylü Hakkari'nin Taşbaşı Köyü'nün üst kısımlarına pancar toplamaya gitti. Pancar toplamaya giden köylüler, Heronlar tarafından tespit edildikten sonra bölgeye gelen iki helikopter tarafından ateş açıldı ve bölgeye Hakkari Dağ ve Komando Taburu'ndan kalkan helikopter de asker indirdi. Yoğun asker hareketliliği yaşanırken, köylüler ise akrabalarından haber almak için köy meydanında toplandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan köylülerden Muhsin Yalçın, ikinci bir Uludere faciasından endişe duyduklarını belirtti. Helikopterlerin açtığı ateşi gözleriyle gördüklerini belirten Yalçın, bölgede bulunan 10 kişinin de kendi akrabaları olduğunu dile getirdi. Köylülerin Geçimli Karakolu'nu arayarak bilgi verdiği, karakol yetkililerinin de ilgilenecekleri yönünde bilgi verdiği öğrenildi.

10 kişilik gruptan köye ilk dönen Nazif Çiftçi, “Biz pancar toplarken, bir anda helikopterler geldi. Bulunduğumuz bölgeyi taramaya başladı. Biz ağaçların altında uzun süre bekledik. Ortam sakinleştikten sonra ben bir tarafta diğerleri de farklı tarafta olay yerinden inmeye başladık" dedi.

Nazif Çiftçi'nin köye varmasının ardından Hamit Demir (40) Hasan Demir (52), Hakim Demir (35) Necip Kaya (25), Ömer Dayan (60), Hasan Taşçı (17), Fariz Taşçı (16), Emre Köçek (19) ve Nezir Köçek de (17) köye döndü. Köylülerin sağlık durumu iyi olduğu öğrenildi. (Evrensel)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları