Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
KPSS Davalık Oldu

KPSS Davalık Oldu

26 Ağustos 2010 Perşembe 14:38
KPSS'de kopya çekildiği yönündeki iddialar davalık oldu. Onur Yalçın isimli vatandaş, sınavın iptali için İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
Onur Yalçın'ın avukatı Levent Gök, dava dilekçesini Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı'na vermesinin ardından çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin 10-11 Temmuz'da yapılan KPSS'ye katıldığını, sınav sonuçlarına göre 70 puan alan müvekkilinin memuriyet başvurusu yapma olanağını büyük ölçüde yitirdiğini söyledi. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte KPSS ile ilgili yoğun iddia ve şikayetlerin ülke gündeminin ilk sıralarına yerleştiğini kaydeden Gök, sınavda kopya çekildiğinin ya da soruların sızdırıldığının artık yüksek sesle konuşulur hale geldiğini söyledi. Sınav sorularını inceleyen eğitim sendikaları ve akademisyenlerin soruların kesinlikle kolay olmadığını ifade ettiğini anlatan Gök, hatta birçok profesörün birlikte yapamayacağı sorular bulunduğunu belirtti, Gök, buna rağmen 350 kişinin eğitim bilimleri testinde 120 sorunun tamamını doğru olarak yanıtlamasının ve 4 bin kişinin de tama yakın puan almasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Gök, 2010 yılı sınavının adil ve güvenli bir ortamda yapılmadığını savunarak, ''Anayasamızın 70. maddesiyle güvence altına alınan kamu hizmetlerine girme hakkı çiğnenmiştir. Müvekkilim de uzun süre çalışma ve kurs programından sonra adaletsiz bir sınav uygulamasının mağduru olmuştur. Çok sayıda kişiye dağıtılan sınav soru ve cevapları, puanlamayı ve sıralamayı büyük ölçüde etkilemiştir. Müvekkilim, sınav sonuçlarının bu şekilde tescili halinde herhangi bir işe giremeyecek, telafisi güç zarara uğrayacaktır. Uygulamanın devam etmesi halinde atama ve iş başvurularının kabul edilmesinden sonra sınavın iptal edilmesi durumunda yüz binlerce kişiyi ilgilendiren bir sorun ve kaos ortaya çıkacaktır'' diye konuştu.

Sınavın açıkça hukuka aykırı bir şekilde yapıldığını iddia eden Gök, bu nedenle sınavın bütün sonuçlarıyla birlikte yürütmesinin durdurulmasını istedi. Gök, bu doğrultuda İdare Mahkemesi'ne sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemini içeren dilekçelerini sunduklarını kaydetti.

Diğer Haberler