Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
KPSS Rezaleti, Şifreler Çalınmış

KPSS Rezaleti, Şifreler Çalınmış

25 Ağustos 2010 Çarşamba 10:33
KPSS sınavlarında yaşanan rezalet üzerine açıklama yapan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, bilgilerin yer aldığı şifrelerin kırıldığını itiraf etti.
KPSS sınavlarında yaşanan rezalet üzerine açıklama yapan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, bilgilerin yer aldığı şifrelerin kırıldığını itiraf etti. Yarımağan, sorularının sızdırılmış olabileceğini belirterek istifa edeceğini söyledi.

Yarımağan şifrelerin kırıldığını itiraf etti

KPSS sınavlarında yaşanan rezalet üzerine açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, KPSS bilgilerinin yer aldığı şifrelerin kırıldığını itiraf etti. Ancak, KPSS sınavlarının iptal edilmesi için bir neden bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Yarımağan, şevkinin kırıldığını ve hesap verip istifa edeceğini belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Ünal Yarımağan, KPSS sınavları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlatmasının ardından açıklamalarda bulundu. Prof. Ünal Yarımağan, KPSS'de kopya çekildiği ve soruların çalındığı iddialarına ilişkin, 350 kişi ve 100 sorunun üzerinde doğru yanıtlayan 3 bin 200 kişiyi incelediklerini belirterek, 'Bu 350 kişi içinde de 3 bin 200 kişi içinde de bizdeki bilgileri açısından bu kişilerin ortak bir yanı yok' dedi.

SORULAR SIZDIRILDI

Sınav sorularını birkaç kişi sızdırmışsa bunun nasıl sızdığını bilmediğini söyleyen Prof. Dr. Yarımağan, 'Ben böyle söyleyince basında da yorum yapıyorlar, 'Ünal Bey soruların sızdığını kabul etti' diyorlar ama ben çok net konuşuyorum, eğer sızmışsa çok sınırlı sayıda kişiye sızmıştır ki kokusu çıkmadı' dedi. Bazı güçlerin kurum üzerinde 'bilek güreşi' yaptıklarını iddia eden ÖSYM Başkanı Yarımağan, 'Soruşturma yapacaklarsa yapsınlar. Meclis de yapsın, Cumhurbaşkanlığı da yapsın... ÖSYM'yi yıpratmak üzere planlanmış hareketler diyenler var' diye konuştu. Hakkındaki suç duyuruları konusunda ne düşündüğü sorulan Yarımağan, 'Hesabımı vereceğim ama verdikten sonra da ayrılacağım' dedi.

ŞİFRELER ÇALINDI

Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSYM tarafından bazı bilgilerin alınması amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarına verilen şifrelerin de bazı kişilerce gizlice elde edildiğini belirterek, 'O bilgileri çekmek için kurumlara verdiğimiz şifrelerin internet sitelerinde dolaştığını gördük ve bunun da kurumlardan elde edildiği sonucuna vardık. Bunun da bir suç teşkil ettiğini belirtmek isterim. Şimdilik şifreleri değiştirdik' dedi. Yarımağan, KPSS'nin genel olarak iptal edilmesini gerektirecek bir durum olmadığını savundu.

AYÖP üyeleri suç duyurusunda bulundu

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) üyeleri, KPSS iddialarına ilişkin Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan hakkında suç duyurusunda bulundu. 'Öğretmenler ihtar veriyor' pankartı açılan açıklamada, grup adına konuşan Alev Törün, konuya ilişkin basın-yayın organlarının araştırmaları sonucunda KPSS şampiyonlarından en az 20'sinin aynı evde yaşayan evli çiftler, kardeşler ve ev arkadaşları olduğunu hatırlattı. KPSS'de geçen yıllarda 120 sorunun tamamını yapan kimsenin olmadığını hatırlatan Törün, 120 soruda 120 net doğru yapılmasının kuşku uyandırmasının normal olduğunu belirtti. Konuya ilişkin ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın yaptığı açıklamaların olayın ciddiyetini kavrayamadığını gösterdiğini belirten Törün, konuşmasının ardından AYÖP üyeleri ile birlikte ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diğer Haberler