Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kulp’a İki Anadolu Lisesi ve Yurt Sözü

Kulp'a İki Anadolu Lisesi ve Yurt Sözü

29 Mart 2012 Perşembe 13:18
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak Kulp ilçesini ziyaret ederek su sorununu giderileceğini ve Kulp'a Anadolu Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi ve öğrenci yurdunun yapılacağını söyledi.

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Silvan ilçesindeki Murat Şenliklerine katıldıktan sonra, Kulp ilçesinde vatandaşlar ile görüştü. Toprak görüşmelerinde ilçenin içme suyu su sorununun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in aracılığıyla DSİ'ye verilen talimat çerçevesinde bu yıl çözüleceğini ve Kulp ilçesine 16 derslikli Anadolu Lisesi, 24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu yapımının 2012 yılında başlanacağını söyledi.

Vali Toprak, Kulp'ta Cazibe Merkezleri Projesi çerçevesinde uygulanan "İpek Üretim Merkezi"ne Eker'in talimatlarıyla 200 bin TL kaynak gönderildiğini belirterek, ayrıca bu proje için Kalkınma Bakanlığı tarafından Cazibe Merkezi Programından önemli bir kaynağın daha aktarılacağını belirtti.

Bu kaynakların ilçenin kalkınmasına önemli bir ivme kazandıracağına dikkat çeken Toprak, ilçesinin sembolü haline gelen ipek böcekçiliğinin bu sayede daha rağbet göreceğini belirterek 'İpek Üretim Merkezi'ndeki yaş koza işleme ve boyama bölümlerinde, bu yıl 50-60 kişinin istihdam edilebileceğini söyledi.

Diğer Haberler