Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kumçatı’da Takdire Şayan Mevlid Etkinliği!

Kumçatı'da Takdire Şayan Mevlid Etkinliği!

21 Nisan 2012 Cumartesi 19:59
Şırnak'ın Cudi Dağı eteklerinde bulunan Kumçatı beldesinde Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

ŞIRNAK - Alemlere Rahmet Hz. Muhammed'in (sav) Kutlu Doğumu nedeniyle Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Kumçatı Beldesinde mevlit etkinliği düzenlendi. Mevlit etkinliğine binlerce vatandaşın yanısıra bölgedeki birçok kanat önderi katıldı. Sık sık tekbir ve salâvatların getirdiği etkinlikte tam bir bayram havası yaşandı.

Tahirhan Osal'ın sunuculuğunu yaptığı etkinlik saat 13.30'da Molla Orhan hocanın Kuran tilavetiyle başladı.

Belde stadında yapılan etkinlikte Mevlidi şerifi güzel sesleriyle Botan ilahi gurubu okudu. Mevlide peygamber sevdalıları salâvatlarla eşlik etti. Daha sonra Botan İlahi Gurubu, Botan Kız İlahi Grubu, Botan Erkek İlahi Gurubu bir birinden güzel ilahiler seslendirdiler.

Programa konuşmacı olarak katılan Molla Abdullah Şanlı etkinlikte yaptığı konuşmada, günümüzde artan şiddet ve nefret duygularının giderilmesi ve yerine merhamet merkezli insani mefhumların inşa edilmesi için, peygamberimizin yaşamının ve mesajlarının anlaşılıp uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

Merhamet Peygamberi Hz Muhammed'in(sav) geldiği dönemin cahiliye dönemi olduğunu ifade eden şanlı, peygamberimizin gelişi ile klasik cahiliyeden medeniyete geçişin yaşandığına dikkat çekti. Şanlı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kutlu Doğum Haftası vesilesi ile kaybettiğimiz değerlerimize sahip çıkalım, çocuklarımızı merhametin, eminliğin ve rahmetin abidesi olan Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'in ahlakıyla yetiştirelim"

Köy Der Başkanı Murat Güneş de etkinlikte yaptığı konuşmada, Hz. Muhammed'e olan muhabbetin önemine vurgu yaparak "O`nu sevmeliyiz çünkü Rabbil Alemin O`nu sevmiş. Allah Azze ve Celle hiçbir mahlukat ve peygamber içerisinde kimseye habibim dememiş. Allah Onun hakkında şöyle diyor: `Sen olmazsan Ya Muhammed şu kainatı yaratmazdım. Kainatın içinde hiçbir şey yaratmazdım. Hiç bir insan yaratılmazdı. Felek namına bir şey olmazdı.` İşte böyle bir Resül sevilmez mi? Ashabı Kiram gibi `malımız canımız sana feda olsun ya Resullallah` diyoruz.

Muhammed Mustafa sevilir elbet çünkü O Allah`ın hitabıyla şeref bulmuş. `Ya Muhammed ben seni bütüm alemlere rahmet olarak gönderdim` buyuruyor. Rahmetsin ya Muhammed. 18 bin alem Hz.Muhammed`in yüzü suyu hürmetine duruyor" şeklinde konuştu.

Sık sık salavat ve tekbirlerin çekildiği program, grup Botan'nın okuduğu ilahilerle devam etti.
Etkinlik Molla Cevher'in okuduğu dua ile son buldu.  (Abit Dündar -İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları