Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kur’an âşıkları

Kur'an âşıkları

03 Ağustos 2012 Cuma 23:36
Ramazan, Kur'an ayı. Cenab-ı Allah bize Ramazan'ı anlatırken onun en önemli özelliği olarak Kur'an'ın nüzûlüne dâyelik yapmasını gösteriyor.

Ramazan, Kur'an ayı. Cenab-ı Allah bize Ramazan'ı anlatırken onun en önemli özelliği olarak Kur'an'ın nüzûlüne dâyelik yapmasını gösteriyor.

Ramazan, içinde Kur'an'ın inmeye başladığı ve inişin tamamlandığı zaman dilimidir. Kur'an'ı okumanın, anlamanın, yaşamanın ayıdır. Bu yönüyle Ramazan ayında okunan Kur'anlar bütün sene okunan Kur'an miktarından fazla olur. Bereket yağar bu ayda Kur'an talebelerine. Nur kaplar Kur'an okunan mekânların dört bir yanını. Melekler alkışlar Kur'an'ın vefakâr hadimlerini.

Zira Kur'ân, âlemlerin Rabbi'nin (celle celâluhû) insanlara en büyük armağanıdır. Hidayet rehberidir Kur'ân; müminler için rahmet kaynağıdır. Doğru ile doğru olmayanı ayırdığı için "Furkân" da denmiştir ona. Şifa ve rahmet vesilesidir gönülden teveccüh edenlere. Cennet'e kılavuz, Cehennem'e sütredir. Söze Kur'an'la başlayan, doğru konuşur. Onunla amel eden, karşılığını mutlaka görür. Onunla hükmeden âdil olur.

Mü'minin dünyasında çok özel bir yeri vardır Kur'ân'ın. İnananlar için hayat kaynağı ve sırat-ı müstakimin ta kendisidir. Ona inanmak demek, onu okumak, hükümlerini bilmek, helal kıldığını helal, haram ettiğini haram saymak demektir. Sırf o bahsettiği için anlayamadığımız hakikatlere dahi iman etmek, sadakatimizin göstergesidir.

İslam tarihi, Kur'ân'a gönülden bağlı olanların resmi geçidi gibidir. Müslümanlar ne zaman Kur'an'ı hayatlarının merkez noktasına koymuş, ona göre amel etmişlerse aziz olmuşlardır. Ona sırt dönüp ellerini gevşettikleri anda da başlarına gelmeyen kalmamıştır. Tarihte ve günümüzde yaşananlar, bu hükmün en canlı şahididir. Kur'an'ı İslâm'ın bir sancağı gibi hayatının her alanına taşıyan, böylece ona hizmeti hayatının gayesi haline getiren kimselere "Kur'ân âşığı" denilmiştir. Kur'ân'a aşk derecesinde bağlanan bu bahtiyarlar, deniz fenerleri gibi yolunu şaşıranlara yol gösteren rehberlerdir.

Asr-ı Saadet'ten günümüze kadar geçen zaman diliminde binlerce Kur'an âşığı görmek mümkündür. Sahabe efendilerimizden tabiîn hazerâtına, oradan günümüze kadar her biri yıldızlar kadar parlak bu gönül erlerini tanıyıp bilmek bir Müslüman'ın önemli vazifelerindendir. Onların Kur'an'a aşklarını idrak etmeden, vazife şuurlarını, davalarına bağlılıklarını anlamadan yol yürümek imkânsız.

...

Süleyman Sargın / Zaman

Diğer Haberler