Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
`Kur’an, en güzel okunması gereken kitaptır`

`Kur'an, en güzel okunması gereken kitaptır`

01 Eylül 2012 Cumartesi 20:57
Tecvidi, Kur'an-ı Kerim'i okumanın teknik ve kuralı olarak tanımlayan Van merkez Ağartı köyü imamı Yunus Çakır, Kur'an-ı Kerim`in Müslümanlar tarafından okunması gereken en güzel kitap olduğunun altını çizdi.

Tecvidi, Kur'an-ı Kerim'i okumanın teknik ve kuralı olarak tanımlayan Van merkez Ağartı köyü imamı Yunus Çakır, Kur'an-ı Kerim'in Müslümanlar tarafından okunması gereken en güzel kitap olduğunun altını çizerek, Müslümanların mutlaka tecvidi öğrenmesi gerektiğini ifade etti.

Kuralsız, hiç bir şeyin olmayacağını söyleyen Çakır, "Mehmet Talu hoca efendinin tecvid kitabının başında şöyle bir bilgi var: `Hz Muhammed, (sav) Tecvid bilmedikleri takdirde sahabelerin Kur'an okumalarını yasaklamıştır.` Zira Allah, Cebrail`e Kur'an'ı tecvidli öğretti. Cebrail, Hz Muhammed Mustafa'ya Kur'an'ı tecvidle okudu. Hz Muhammed, tecvidli öğrendi, Ashab-ı Kiram`a tecvidle öğretti. Yani; etle tırnak gibi. Bir nevi Kur'an-ı Kerim'in kuralıdır. Tecvid diyoruz. Ama tecvid deyince insanlar anlamıyor. Tecvide yabancı kalmış. Tecvid Kur'an-ı Kerim`i okumanın teknik ve kuralıdır. Kuralsız hiçbir şey olmaz. Bugün kamu dairelerinde de muhtarlıktan başbakanlığa kadar bir kural vardır, disiplin vardır. Kur'an bu disiplin içindedir" dedi.

"Yanlış Yapıldığı Takdirde Manayı Etkilemesi Sonucunda Namaz Bozulur"
Mezheplerin çoğuna göre yanlış yapıldığı takdirde manayı etkilemesi sonucunda namazın bozulacağını hatırlatan Çakır, Buna `Zelletül Karii` denir. Zelletül karii meselesi, manayı bozacak şekilde harfleri düzgün söylemeyen kişi, namazı bozmuştur. Hatta İmam Şafii Hazretlerine göre `Veleddâllin` sonundaki `da`, `z` olarak söylenirse kesinlikle namaz bozulur. Hanefilerde biraz farklıdır; azı dişleri sürterek çıkar. Şafii mezhebinde, aynı Araplar gibi kalın bir `da` çıkar. Ama, bu manayı bozmaz. Örneğin, `Min şerri ma xalak` demek; Allah`ın yarattıklarının şerrinden sığınırım. Fakat, `Min şerri ma halak` demek, Allah'ın tıraş ettiği ya da Allah'ın helak ettiği… Mana komple değişir" diyerek kılınan namazların da bu yüzden bozulacağını ifade etti.

"Biz Babalarımızdan Böyle Gördük"
Kur'an'ın, en güzel okunması gereken kitap olduğunu kaydeden Çakır, "Her şeyi bir kenara bırakalım. Normal bir mantıkla düşündüğümüz zaman; Allah kelamıdır. En güzel okunması gereken kitaptır. Ama bir de şu var. İnsanlara tecvid dediğimiz zaman; `Biz böyle öğrendik, böyle gideriz`, diyorlar. Bu düşünce kimin düşüncesidir biliyor musunuz? Kur'an-ı Kerim'de peygamberlerin kıssaları anlatılırken Allah, peygamberlerin ağzından şöyle der: "Ey kavmim Allah'a ibadet edin, dediklerinde onların cevabı şöyledir: "Biz babalarımızdan böyle gördük." Bu cahillerin bahanesidir. Yani biz böyle gördük böyle yaşadık, biz düzelmeyiz demektir. Sen ne kadar anlatırsan anlat bu kelimenin altı çok kötüdür" dedi.

"Kur'an-ı Kerim`i Tertil Üzere Oku"
Tecvid konusunda din görevlilerini eleştiren Çakır, "Biz, tecvidden bahsettiğimiz zaman insanlar, hatta bu bizim kendi meslektaşlarımızın arasında da var: `Yo, o kadar önemli değil, insanları zorlamaya gerek yok.` Bu zorlama değil ki. Kur'an-ı Kerim'de Allah; Kur'an-ı Kerim'i hakkıyla okurlar` der. Yine Kur'an-ı Kerim'de; "Kur'an-ı Kerim'i tertil üzere oku", emirdir. Bugün namaz kıl, oruç tut, zekat ver nasıl Allah'ın emriyse Kur'an-ı Kerim'i tertil ile oku, o da emirdir. Tamam, insanlar cahil kalmış olabilir. Avam halk için bir şey demiyorum" ifadelerini kullanarak bunun en başta suçlusunun din görevlileri olduğunu söyledi.

"Tecvid Konusunda Çok Büyük Eksiğimiz Var"
Çakır, tecvid ilminin mahreçle başladığını belirterek, "Bugün bir çocuğa -`ayn- harfini hiç çıkarttırmadan `dad, sad` harflerini öğretmeden, peltek harfleri öğretmeden zaten elif cüzünü bitirmeleri hatadır. Allahu Teala herkese akıl vermiş. Hele taklit aklı çocuklarda daha çoktur. Ben, bu çocuğa bir kural öğretmiyorum ki. Sadece, beni taklit etmesini istiyorum. Bugün Japonların çizgi filmlerini izleyen çocuklara bakıyoruz onların isimlerini söyleyebiliyorlar. Onların her türlü oyunlarını söyleyebiliyorlar. Ben söyleyemiyorum. Demek ki, çocuğa ne verebiliyorsan onu alabiliyor. Büyüklerimiz ne demiş: ağaç yaşken eğilir. Çocuk eğitiminde ya da tecvid konusunda çok büyük eksiğimiz var" dedi.

"Yaş, Bahane Değil"
Tecvidi öğrenmek için yaşın bahane edilemeyeceğini dile getiren Çakır, "Bir de şu var: `Bu yaştan sonra öğrenebilir miyim?` Şimdi, bu bahane de yanlış. Kur'an-ı Kerim indiğinde sahabelerin çoğu, seksen, altmış, otuz… farklı yaşlardaydı. Onlar demediler ki ben bu yaştan sonra öğrenemem. Demek ki, yaş da önemli değil. Yeter ki Allah'ın kelamı bilinci olsun. Yani, bu sıradan bir insanın veya birinin kelamı değil. Bu düşünce oldu mu, insan Kur'an-ı Kerim'i hakkıyla okumaya gayret gösterir" ifadelerini kullandı

"Kur'an'a Saygının Sadece Hareketle Değil, Dille de Olması Lazım"
Çakır son olarak, "Kur'an deyince insanların aklına bir kitap kavramı geliyor. Okumayan bir millet olduğumuz için de kitap kavramı bizim bilinçaltımızda çok alt derecede. Ama; Allah'ın kelamıdır, sözüdür, bu düşünceyle insan aklına, kalbine yer ettirirse o zaman, benim buna en güzel şekilde hizmet etmem gerekir, der. Kur'an'ı nasıl ki, elimizde düzgün tutuyorsak, nasıl ki düzgün taşıyorsak, belimizden aşağı tutmamaya çalışıyorsak aynı şeyin okumada da olması lazım. Kur'an'a saygı sadece hareketle değil, dille de olması lazım." (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11