Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürd Gençleri Kürdçe Öğreniyor

Kürd Gençleri Kürdçe Öğreniyor

26 Ağustos 2010 Perşembe 12:36
Kürd diline, kültürüne ve sanatına yönelik eğitim-öğrenim talebi artıyor.
Van ilinde, Kürd Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) ve Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) yanı sıra yeni kurulan Delila Gençlik Kültür Merkezi (DGKM) de, Kürdçe dil kursu başta olmak üzere, Kürd kültürüyle ilgili birçok dalda kurs başlatıyor.

Kürdçe'nin giderek günlük yaşamda bir ihtiyaç haline geldiği Türkiye'de, Kürd diline, kültürüne ve sanatına yönelik eğitim-öğrenim talebi de artıyor.

Van'da bu talebi karşılamak için Kurdi-Der, MKM ve önceki gün açılışını gerçekleştiren DGKM yoğun bir çalışma yürütüyor.

DGKM, 6 Eylül'den itibaren Kürd dili, gitar, bağlama, tiyatro ve resim dallarında kurs başlatacak. Bu amaçla ilde birçok yere afişler asıldı.

Kurslarla ilgili AKnews'e bilgi veren DGKM yöneticisi Serkan Avcı, kültürel soykırıma ve asimilasyona karşı Kürd gençlerine kendi dilini ve kültürünü benimsetmeyi hedef edindiklerini söyledi.

İnsanların günlük yaşamda artık Kürdçe öğrenmeye ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle kurslar için büyük bir talep olduğunu söyleyen Avcı, ilde astıkları afişlerle halkı kurslara davet ettiklerini ve kısa sürede özellikle gençlerden çok sayıda başvuru aldıklarını belirtti.

Çalışmaları Kurdi-Der ile ortaklaşa yürüteceklerini de anlatan Avcı, kursların belli bir sınırının olmayacağını, kursiyerlerin düzey ve yeteneklerine göre kursların aşamalı yapılacağını söyledi.

Amaçları sadece kültürel bir çalışma olduğu halde faaliyetlerine engel çıkarılmak istendiğine de dikkat çeken Avcı, bir ay önce binalarının polis tarafından basılarak gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan 3 gencin, çalışanlarıymış gibi gösterilerek faaliyetlerinin illegal gibi gösterilmeye ve kamuoyunun olumsuz yönde etkilenmeye çalışıldığını kaydetti.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları