Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Kürd Gruplar: Tehditler Yanlış

Kürd Gruplar: Tehditler Yanlış

28 Ağustos 2010 Cumartesi 14:40
Kürd grupları, Demirtaş'ın tehditvari açıklamasıyla ilgili, "Bu tavrı ve siyaset anlayışını tehlikeli buluyoruz." dediler.
12 Eylül tarihinde yapılacak olan referandumda 'evet' diyeceklerini daha önce açıklayan farklı eğilimlere sahip Kürd grupları, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tehditvari açıklamasıyla ilgili basın açıklaması yaparak, "Bu tavrı ve siyaset anlayışını tehlikeli buluyoruz." dediler.

Hak ve Özgürlükler Partisi(HAK-PAR), Demokrat Kürdlerin Arayışı, Kürd Devrimci Demokrat Hareketi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu, yapılacak referandumda evet diyeceklerini açıklamıştı. Bölgedeki değişik STK'lardan “Evet” kararları yükselince BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da referanduma "Evet" diyen örgütleri hakkında “tehdit” kokan açıklama yapmıştı.

Bunun üzerine yeni bir toplantı düzenleyen farklı eğilimlere sahip Kürt gurupları, STK ve meslek örgütlerinin yaptıkları “Evet” açıklamasından dolayı bazı siyasi odakların tehditlerine maruz kalındığına dikkat çekildi.

Grup adına açıklamayı yapan yazar ve siyasetçi Tahsin Sever, geçen hafta yaptıkları açıklamada Anayasa paketinin Kürdlerin temel taleplerini karşılamamakla beraber, değişim ve dönüşüme ivme kazandıracağı için ileri atılmış bir adım olduğunu vurguladıklarını ve yetersizde olsa referandumda evet diyeceklerini belirtti.

Gerek Diyarbakır'da gerekse bölgede bir çok sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütlerinin yaptıkları açıklamada değişikliğe dair görüşünü belirttiğini söyleyen Sever, “yapılan açıklamalarda Anayasa değişiklik paketi'ne evet diyenler olduğu gibi, hayır ya da boykot tavrını dile getirenler de olmuştur. Asıl vahim gelişme bu noktadan sonra başlıyor. Bazı siyasi odaklar, kendisi gibi düşünmeyen ve kendisinden farklı tavır geliştiren Kürd siyasal gruplarına, STK ve meslek örgütlerine karşı tehdit ve ağır ithamlar içeren açıklamaları peş peşe ve her düzeyde yapmaya başladılar. Hepimizin gözü önünde cereyan eden bu tavır, insan haklarını, demokrasiyi ve barışı savunduğunu iddia edenler bakımından son derece düşündürücü ve yanlış bir tavırdır. Aynı zamanda Kürd siyasetinin çoğulculaşmasını kendisine tehdit gören anlayışın ifadesidir.” diye konuştu.

Açıklamanın sonunda her gurubun temsilcisi kendi düşüncelerini açıklayarak referandumda gösterecekleri tavrı sergilediler.

İLKHA

Diğer Haberler