Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Kürd halkı her zaman barıştan yana olmuştur’

'Kürd halkı her zaman barıştan yana olmuştur'

27 Temmuz 2012 Cuma 22:16
Kuzey Kürdistan’ın birçok kentinde bugün de Kürtçe vaaz ve hutbelerle Sivil Cumalar eda edildi.

Kuzey Kürdistan’ın birçok kentinde bugün kılınan Sivil Cuma namazlarına Batman, Diyarbakır, Silvan, Bismil, Cizre, Silopi, Urfa, Siirt, Kurtalan, İdil, Nusaybin, Kızıltepe, Van, Hakkari, Malazgirt ile Manisa’da binlerce kişi katıldı. 

Birçok yerde kavurucu sıcak altında açık havada kılınan namazlarda verilen vaazlarda Ramazan ayının önemine dikkat çekildi. 

‘İNSANLAR SEVAP KAZANMAK AMACI İLE ORUÇ TUTUYOR’

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde Meya Farqîn İmamlar Derneği (MEFİDER) üyesi Hüseyin Dönen tarafından verilen vaazda Ramazan Ayı'nın önemine değinildi. Birçok zorluğa rağmen insanların sevap kazanmak amacı ile oruç tuttuğunu ifade eden Doğan, hiçbir şeyin rahatlıkla kazanılamayacağına vurgu yaptı.

Şırnak'ın İdil (Hezex) İlçesi'nde de verilen vaazda Ramazan ayının önemi anlatılarak orucun hangi durumlarda bozulacağı üzerine bilgiler verildi. 

‘ZALİMİN YANINDA YER ALAN KÜRTLER ALLAH'TAN AF DİLEMELİ’

Bismil’de binlerce kişinin katıldığı namazda ise Mele Enver Çelik tarafından verilen vaazda, İslamiyet'te zalimin yanında yer almanın zararlarına değinildi: "Zalimin yanında yer alan, zalimlerin işlediği tüm günahlara ortaktır" diyen Çelik, "Zalimlerin yanında yer alan ve sistemle ilişkide olan Kürtler düştükleri yanlışlardan dönmeleri ve Allah'tan af dilemeleri gerekiyor. Kürt halkı hiç kimseye hakaret ve zülüm etmedi. Kürt halkı herkesten çok kendi dinine bağlı bir halktır. Kürt halkı hiç kimseye zulüm etmemiştir. Ama Kürt halkının toprakları işgal edilmiş, köyleri yakılmış, zindanlara atılmış, katledilmişlerdir. Kürt halkı her zaman barış dilini kullanmış, eşitlik ve adalet için mücadele etmiştir" dedi. 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları