Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürd İslam Eğitim Merkezi Bayram Mesajı

Kürd İslam Eğitim Merkezi Bayram Mesajı

20 Ağustos 2012 Pazartesi 21:57
İslam aleminin ve mazlum Kürd halkının Ramazan bayramını kutluyor, gelecek günlerin barış ve huzur getirmesini Yüce Rabbimizden diliyoruz.

Kürd İslam Eğitim Merkezi Bayram Mesajı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla
Değerli Müslüman Kardeşlerimiz ve
Mazlum Kürd Halkı!

1400 yıldır İslam’ın çağrısı tüm insanlığı muhatap alarak yoluna devam etmektedir. İslam öğretisinin ilk emri olan "OKU!" emri Ramazan ayında insanlığa intikal etmiştir. Sınıfların gelişip serpiştiği, toplumun tabaka ve katmanlara ayrıldığı bir süreçte bazı insanların din ve Allah adına yeryüzünü fesada ve bozguna sürüklediği bir dönemde insanlık "OKU" emri ile tanışmıştır. İnsanların eşit olarak yaratıldığını söyleyen, bilinçli insan topluluğunun oluşmasını hedefleyen yüce Peygamberimiz bu ayda kutsal görevle ödüllendirilmiş ve Yüce Yaratan'a karşı bu görevini layıkıyla yerine getirmiştir.
Yüce Rabbimizin bilgi, ilim ve irfan vaad eden ayetleri bu ayda insanlığa tebliğ edilmiştir. Karanlıktan aydınlığa çıkmanın ilim ve irfan ile mümkün olacağını Yüce Rabbimiz bu ayda insanlığa müjdelemiştir. Zulmün, zalimin ve zorbalığın karşısına dikilmenin ancak bilgi ve akılla zafere ulaşacağı vahyedilmiştir. Bu kutsal ayda, insanın sadece manevi bir varlık olmadığı aynı zamanda maddi bir varlık olduğu kendisine öğretilmiştir.

İnsanlar bu ayda kendisini ve nefsini terbiye ederek yoksulun, açın ve mazlumun acısını idrak etmeyi öğrenmiştir. İbadetin ve ilmin adete dönüştüğü günümüzde Müslüman Kürd halkının zulümden kurtuluşu ancak ve ancak Müslümanlığın ilk emri olan “Oku” ve bilgiyle mümkün olacaktır. Okumak, ilim ve irfan birey ve toplumun tek kurtuluş yoludur. Cehalet; yoksulluğun, kötülüğün, zulmün, zorbalığın, umutsuzluk ve mutsuzlukların zeminidir. Buna karşılık bayramlar, zorluktan, yanlışlıktan, günahtan, zulümden ve cehaletten kurtuluşun günleridir. Ramazan ayı demek, günahları ve cehaleti yakmak demektir. Kendisini Rabbi için aç bırakan Müslüman, bu vesileyle diğer Müslümanlarla eşit olduğunu görecek, işediği hata ve günahlardan dolayı Rabbinden af dileyecektir. Barış ve huzurun ancak ve ancak insanların özgür ve eşit bir yaşamı tercih etmeleriyle mümkün olacağını görecektir. Peygamber Efendimiz saadet asrı döneminde işte böyle bir adaleti ve eşitliği gerçekleştirdiği için insanlık alemine rehber olmuştur.

'Oku!' emri ile yola çıkan bizler, bütün insanlığın huzur içinde yaşamasını diliyoruz.

İslam aleminin ve mazlum Kürd halkının Ramazan bayramını kutluyor, gelecek günlerin barış ve huzur getirmesini Yüce Rabbimizden diliyoruz.

Bi Rêvebirîya Teşkîlata Îslamîya Kurd ya Çand û Perwerde 

Kürd İslam Eğitim ve Kültür Merkezi Adına
Mele Hafız Ahmet Turhallı

Diğer Haberler