Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürd Muhalefeti İran’la ipleri kopardı!

Kürd Muhalefeti İran'la ipleri kopardı!

11 Eylül 2012 Salı 22:53
İranlı Kürtler arasında etkili bir grup yazar, akademisyen, aktivist bir açıklama yaparak BM denetiminde bağımsızlık referandumu çağrısında bulundu!

İran’da etkili yaklaşık 100 Kürt yazar, aktivist ve akademisyen ortak bir basın açıklaması yaparak, İslam Cumhuriyeti rejiminden ve muhalif kesimlerden yana umutlarının olmadığını belirterek Kürt hareketlerine birlik ve İran Kürtlerine de bağımsızlık referandumu çağrısında bulundular.

Kürtçe basın kuruluşlarında bugün yer alan haberlere göre İranlı Kürtler arasında etkili onlarca yazar, aktivist, akademisyen ortak bir yazılı bir açıklama yaparak, İran’da rejim karşıtlarından umutlarının kalmadığını ifade etti. Solcusu-sağcısı, liberali-İslamcısıyla İran’da rejim karşıtı olan tüm kesimlerin merkeziyetçi bir yönetim anlayışına sahip olduğu ve söz konusu Kürtler olunca Fars milliyetçiliğinde birleştiklerinin iddia edildiği açıklamada Kürt hareketlerine birlik çağrısında bulunularak İran Kürtlerinin en kısa zamanda kendi kaderini tayin etmek için BM gözetiminde referanduma gitmesi gerektiği savunuldu.(Islahhaber)

Diğer Haberler