Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Kürd Ordusu’ ilanına karşı füze tehdidi

‘Kürd Ordusu’ ilanına karşı füze tehdidi

08 Ekim 2012 Pazartesi 02:15
Suriye’de Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD), Türkiye sınırına yakın şehirlerde Kürdistan Halk Tugayları Ordusu’nun (YPG) kuruluşunu ilan etmesinin ardından Türk sınırındaki hareketlilik de arttı.

Batı Kürdistan’ın Kobanî, Qamişlo, Amûdê, Dêrka Hemko, Efrîn, Tirba Sipî ve Serêkanî bölgelerine çevrilen Türk ordusuna ait füze rampası ve tankları görüntülendi.

Teyakkuz durumuna geçen Türk askeri, 3.Hudut Taburu’nda da namluları Batı Kürdistan tarafına çevirdi.

Suriye tarafından Akçakale’ye atılan top mermisinin ardından teyakkuz haline geçen sınır birlikleri Suruç’ta da namlularını Batı Kürdistan tarafına çevirmiş vaziyette bekletilirken, üzerinde çoklu roketatar ve füze sistemi bulunan zırhlı araçlar olası bir saldırı esnasında karşılık verebilecek şekilde bulunuyor. 3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı birlikler ağır silahlarla donatılırken, sınır da tamamen kapatıldı. Sınırdan geçişlere izin verilmiyor.

Türk ordusu Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine de askeri yığınak yaptı. 20’den fazla tank bulunan 2. Hudut Tabur Komutanlığı’nda görev yapan asker sayısı da artırıldı. Tanklı birlikler bir süredir sınırda yaptığı tatbikatlarına da hız verdi. Sınır hattını gözleyen askerler bölge halkını sınıra yaklaştırmıyor.

PYD, daha önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi karşısında bulunan Kobanî’de Tolhildan; Gaziantep karşısında bulunan Efrîn’de Şehit Çekdar askeri kamplarını kurmuştu. PYD’nin Kobanî’de eğitim veren çok sayıda okul ve kültür merkezi açtığı belirtiliyor.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları