Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Kürd petrolünde Türkiye - İran rekabeti’

‘Kürd petrolünde Türkiye - İran rekabeti’

24 Mart 2017 Cuma 15:51
Irak Dışişileri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kürdistan Bölgesi petrolünde İran - Türkiye rekabeti” başlıklı raporda, “bu rekabetin bağımsızlık hayalini erteleyeceği” tezine yer verildi.

Dışişileri Bakanlığı’na bağlı Komşu Ülkeler Bürosu’nca 2 Şubat’ta yayımlanan raporda, “Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partiler arasındaki sorunlar petrol dosyasına etki etti. Gelecekte de Kürdistan Bölgesi ekonomisinin şahdamarı olan petrol sektörüne etki edecek” değerlendirmesine yer verildi.

Raporda ABD’li Al Monitor sitesinde yayımlanan ve, “Türkiye ve İran’ın Kürdistan Bölgesi petrolü üzerindeki rekabetinin, bağımsızlık hayalini erteleyeceği”nin savunulduğu analize de atıfta bulunuldu.

Söz konusu analizde, “İran’ın amacı, petrol ihracatı konusunda Türkiye’yle stratejik ilişkileri bulunan Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) petrol üzerindeki nüfuzunu azaltmak” deniliyor.

Irak Dışişileri Bakanlığı raporu, Al Monitor’deki analizden ayrıca, “Bu, Kürdistan’daki siyasi taraflarla partiler arasında sorun çıkardı ve mevcut sorunlar o kadar derinleşti ki iş, Kürdistan Bölgesi’nin bölünmesinin gündeme gelmesine ve Süleymaniye, Halepçe, Kerkük ve Hanekin’i kapsayan ayrı bir bölgenin kurulmasına kadar ulaştı. ABD’li ExxonMobil şirketi de bölgedeki 3 petrol yatağından çekildi” ifadeleriyle bahsediyor.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Parlamenteri Arez Abdullah, “Kürdistan Bölgesi’nde önce yasal, siyasal ve mali sorunlar çözülmeli. O zaman Kürt devleti ilan edilebilir” dedi.

Arez Abdullah petrol konusunun sorun çıkardığı iddiasına karşı çıkarak, “Yaşananlar siyasi sorun değil, siyasi tarafların petrol geliri konusunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne dönük eleştirileridir” dedi.

KYB’li Abdullah, “ExxonMobil’a Süleymaniye’de çalışması önünde hiç kimse engel çıkarmamıştır. Ekonomik çıkarları gereği çekildi. Aksi halde siyasi açıdan şirketin o bölgede varlığını güçlendirmesi kendileri için daha iyiydi” diye konuştu.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları