Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürd Sorununa Adil Çözüm Talebi

Kürd Sorununa Adil Çözüm Talebi

04 Ağustos 2010 Çarşamba 02:08
Sivil toplum örgütleri, aydın, yazar ve sanatçılar, akan kanın durmasını ve Kürd Sorunu'na adil bir çözüm istedi.
Sivil Toplum Girişimleri (STG) olarak bir araya gelen, sivil toplum örgütleri, aydın yazar ve sanatçılar, akan kanın durmasını ve Kürt sorununa adil bir çözüm istedi.

Mazlumder İstanbul Şubesi Dış İlişkiler Komite Başkanı Ahmet Zeki Olaş, gazeteci - yazar Balçiçek Pamir, oyuncu Lale Mansur, Kürt müzik sanatçısı Rojin, gazeteci - yazar Abdurrahman Dilipak ve Aka-Der Başkanı Neslihan Akbulut'un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ve aydın bugün İstanbul Taksim'deki Nippon Hotel'de düzenledikleri toplantı ile Kürt sorununun çözümü ile ilgili talep ve isteklerini kamuoyuna açıkladı.

STG adına AKnews muhabirine bilgi veren girişim sözcülerinden Çocuklar İçin Adalet Takipçileri'nden (ÇİAT) Banu Vardar, "Yıllardır ülkenin her yerinde büyük bir çözümsüzlüğün ortasında yaşayan bizler, çok farklı çevrelerden olmamıza rağmen bir araya geldik. Acılar büyümesin, Adil bir çözüm istiyoruz" dedi.

Girişim adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Doç. Dr. Ferhat Kentel de, Kürt sorununda bugüne kadar uygulanan yöntemlerin sorunu çözmediğini ifade etti. Doç. Dr. Kentel, şöyle dedi:

"Daha önce belli kesim ve bölgelerde yaşanan korku ve acılar, artık her yerde, herkesi tehdit eder bir boyuta gelmiştir. Çok zor bir işe kalkıştığımızı biliyoruz. Ama çocuklarımız gençlerimiz ölüyor. Ruhlarımız her gün biraz daha sakatlanıyor. Biz uzun politik tartışmalar yapmıyoruz. Onun yerine politikacılara sesleniyoruz. Akan kanı durdurun. Artık bu sorunu çözün. Ölümden yana olmayan her kurum birey ve çevreye çağrımız açıktır" dedi.

Konuşmasında medyayı eleştiren oyuncu Lale Mansur ise, "Medya çok güzel bir şekilde savaş çığırtkanlığı yapıyor. Ne de olsa onların çocukları ölmüyor. Barışın sesini duymak yerine savaş isteyenlerin sesini daha çok duyuyoruz" dedi.

Gazeteci Balçiçek Pamir de, her kesimden kişilerin, sorunun çözümü için sokağa çıkmasını hayal ettiğini dile getirdi.

AKnews

Diğer Haberler