Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürd Sorununa Adil Çözüm Talebi

Kürd Sorununa Adil Çözüm Talebi

04 Ağustos 2010 Çarşamba 02:08
Sivil toplum örgütleri, aydın, yazar ve sanatçılar, akan kanın durmasını ve Kürd Sorunu'na adil bir çözüm istedi.
Sivil Toplum Girişimleri (STG) olarak bir araya gelen, sivil toplum örgütleri, aydın yazar ve sanatçılar, akan kanın durmasını ve Kürt sorununa adil bir çözüm istedi.

Mazlumder İstanbul Şubesi Dış İlişkiler Komite Başkanı Ahmet Zeki Olaş, gazeteci - yazar Balçiçek Pamir, oyuncu Lale Mansur, Kürt müzik sanatçısı Rojin, gazeteci - yazar Abdurrahman Dilipak ve Aka-Der Başkanı Neslihan Akbulut'un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ve aydın bugün İstanbul Taksim'deki Nippon Hotel'de düzenledikleri toplantı ile Kürt sorununun çözümü ile ilgili talep ve isteklerini kamuoyuna açıkladı.

STG adına AKnews muhabirine bilgi veren girişim sözcülerinden Çocuklar İçin Adalet Takipçileri'nden (ÇİAT) Banu Vardar, "Yıllardır ülkenin her yerinde büyük bir çözümsüzlüğün ortasında yaşayan bizler, çok farklı çevrelerden olmamıza rağmen bir araya geldik. Acılar büyümesin, Adil bir çözüm istiyoruz" dedi.

Girişim adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Doç. Dr. Ferhat Kentel de, Kürt sorununda bugüne kadar uygulanan yöntemlerin sorunu çözmediğini ifade etti. Doç. Dr. Kentel, şöyle dedi:

"Daha önce belli kesim ve bölgelerde yaşanan korku ve acılar, artık her yerde, herkesi tehdit eder bir boyuta gelmiştir. Çok zor bir işe kalkıştığımızı biliyoruz. Ama çocuklarımız gençlerimiz ölüyor. Ruhlarımız her gün biraz daha sakatlanıyor. Biz uzun politik tartışmalar yapmıyoruz. Onun yerine politikacılara sesleniyoruz. Akan kanı durdurun. Artık bu sorunu çözün. Ölümden yana olmayan her kurum birey ve çevreye çağrımız açıktır" dedi.

Konuşmasında medyayı eleştiren oyuncu Lale Mansur ise, "Medya çok güzel bir şekilde savaş çığırtkanlığı yapıyor. Ne de olsa onların çocukları ölmüyor. Barışın sesini duymak yerine savaş isteyenlerin sesini daha çok duyuyoruz" dedi.

Gazeteci Balçiçek Pamir de, her kesimden kişilerin, sorunun çözümü için sokağa çıkmasını hayal ettiğini dile getirdi.

AKnews

Diğer Haberler