Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
`Kürd Sorunu’nun akademik ortamda tartışılması anlamlı`

`Kürd Sorunu'nun akademik ortamda tartışılması anlamlı`

10 Eylül 2012 Pazartesi 14:25
Osmanlı'dan Günümüze Kürdler Uluslararası Sempozyumu yapılan sunumlarla son bulurken, Kelhaamed Dergisi yazarlarından Cevdet Kahraman Sempozyumu değerlendirdi.

Bingöl Üniversitesi tarafından 06- 08 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen ve 65 bildirinin okunduğu Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı`dan Günümüze Kürtler Uluslararası Sempozyumu 3 gün sürdü.

Sempozyumu değerlendiren Kelhaamed Dergisi yazarlarından Cevdet Kahraman, Bingöl Üniversitesi'nin yapmış olduğu sempozyumda katılımcı olarak bulunduğunu hatırlatarak, 80 yıllık bir inkar ve asimilasyon politikasından sonra böyle bir sorunun akademisyenler tarafından üniversitede konuşulması ve tartışılmasının anlamlı olduğunu ancak dinleyiciler açısından katılımın yetersiz olduğunu söyledi.
 
Dinleyicilerin az olması ve Bingöl halkının ilgisizliğini, yeteri kadar tanıtımın yapılmamasına bağlayan Kahraman, "Kürt Sorunu, Türkiye'deki sorunların başta geleni ve en önemlisidir. Ve siz bunu akademik ortamda akademisyenlerle bilimsel konuşup tartışıyorsanız, her katılımcıyı 20-30 kişi değil, normalde binlerce kişinin dinlemesi ve takip etmesi gerekir. Burada ya yeteri kadar tanıtım yapılmadı ya da halkın ilgisizliği sözkonu" dedi.

Kürt Sorunu'nun konuşulduğu uluslararası sempozyuma 70-80 katılımcının katıldığını belirten Kelhaamed Dergisi Yazarı Cevdet Kahraman, "Sonuç bildirgesi itibarıyla, katılımcıların sunumları içerik olarak doyurucuydu. Böylesi önemli bir sorunun uluslararası bir sempozyumda konuşulup tartışılmasına rağmen yeteri kadar tanıtım ile ilgi ve alakanın olmaması doğrusu üzücü bir durumdur" dedi. (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları