Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürd soykırımları uluslararası konferansta

Kürd soykırımları uluslararası konferansta

21 Nisan 2017 Cuma 11:35
Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Dünya Soykırımları Konferansı’nda Kürdlere uygulanan soykırımlar gündeme geldi.

Konferansın ikinci gününde özellikle Güney Kürdistan’da yaşanan Enfal, Halepçe ve Şengal soykırımları tartışıldı. Katılımcılar, dünyadaki en büyük katliamların Irak’ta yaşandığına dikkat çekti.

Erbil Üniversitesi Rektörü Dr. Muhammed İhsan, Kürtlerin yaşadığı soykırımlar konusunda araştırmalarıyla biliniyor.

Dr. İhsan, konferansta yaptığı konuşmada, “1979’da Saddam Hüseyin iktidarı ele geçirdikten sonra Irak farklı bir şekilde yönetilmeye başlandı. Eğer 20. Yüzyılı soykırımlar yüzyılı olarak tanımlarsak, bu en fazla Irak ve Ortadoğu’da yaşanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Konferansta konuşan bir diğer isim olan Ezidi Kürt akademisyen Fırmesk Davud Heso, IŞİD’le ideolojik olarak savaşılması tezini savundu.

Konuşmasının ardından Rûdaw’a demeç veren Fırmesk Davud Heso, “Doğrusu uluslararası toplum, Ezidi Kürtlere karşı Şengal’de uygulananları soykırım olarak tanımalıydı. Aynı zamanda Ezidiler gibi farklı inançlara sahip toplumlar, kendi ata topraklarında uluslararası güçler tarafından korunmalı” dedi.

Halepçe Üniversitesi Öğretim Üyesi Aware Hasan, üniversitede Halepçe’ye yapılanları soykırım olarak okuttuklarını, tarih derslerinde de bu şekilde kabul edildiğini ifade etti.

Çok sayıda akademisyen ve araştırmacının katıldığı konferans 2 gün sürdü.

Diğer Haberler