Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ve Rojava Meselesi

Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ve Rojava Meselesi

14 Mayıs 2017 Pazar 21:49
Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da en çok konuşulan konuların başında Güney Kürdistan’ın Bağımsızlık Referandumu ile Rojava’daki durum, ABD’nin YPG’ye silah yardımı gelmektedir.

Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ve Rojava Meselesi

Sıdkı ZİLAN

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da en çok konuşulan konuların başında Güney Kürdistan’ın Bağımsızlık Referandumu ile Rojava’daki durum, ABD’nin YPG’ye silah yardımı gelmektedir.

Kısaca bazı izahatta bulunmakta fayda vardır:

1. Bu yılın sonbaharında Güney Kürdistan’ın fiilen denetlediği, Irak Anayasasına göre Kürdistan Bölgesi içinde yer alan ve 140.madde gereğince bu bölgeye katılıp-katılmaması referanduma bağlı olan yerler (Kerkük vs) için bir seferde, iki amaçlı Referandum yapılacaktır.

a- Kürdistan Bölgesine bağlı olan yerlerde, Kürdistan’ın olası bağımsızlık kararı konusunda halkın-seçmenin görüşü iki şıkta sorulacaktır. Evet mi, Hayır mı?

b- Keza, fiilen Kürdistan Bölgesinin denetlediği Kerkük vs gibi yerlerde (ki Irak Anayasası 140.maddeye göre Kürdistan’a bağlanıp-bağlanmaması hususunda, buralarda yıllar önce Referandum yapılmalıydı), Kürdistan Bölgesine Bağlanmayı kabul edip, etmediği, kabul ettiği taktirde, Kürdistan’ın bağımsızlığına Evet veya Hayır seçenekleri sorulacaktır.

2. Kürdistan Bölgesi, fiilen denetlenen ihtilaflı bölgelerde, büyük oranda hem Bölgeye katılım hem de bağımsızlık konusunda Evet çıkması bekleniyor. Ancak Referandum sonucunun Evet çıkması, doğrudan bağımsızlık anlamına gelmiyor; bu durum Kürdistan Bölge Hükümetinin elini güçlendiren, meşruiyetini pekiştiren ve uluslararası alanda müzakerelerde diplomatik kolaylık sağlayan bir veri, netice olacaktır. Kürdistan’ın bağımsızlığı ise daha sonra uygun bir zaman diliminde ilan edilmesi bekleniyor.

3. Güney Kürdistan’ın bağımsızlığına karşı çıkan PKK, TR devleti, Bağdat, Şam, İran’ın çok amaçlı ve çok yönlü çalışmaları bulunmaktadır. Şengal, PKK’nin TR’de şiddet politikasını sürdürmesi vs bu kapsamda değerlendirilebilir. PKK Şengal’in Bağdat’a bağlanmasını talep ederken, TR  Şengal’e operasyon yaparken de Güney Kürdistan’ın elini zayıflatmaya matuf hareket etmektedirler.

4. PKK’nin Şengal’in Bağdat’a bağlanmasını istemesi ile Güney Kürdistan’ın Şengal’i Kürdistan’a bağlamak istemesi aynı şey olmadığı gibi, eşit değerde de değildir. Güney Kürdistan velev ki TR, ABD, Bağdat ile işbirliği yapsın, Şengal’i PKK’den kurtarıp, Güney Kürdistan’a bağlayabilirse Milli açıdan başarı, PKK’nin elinde kalması ise Milli açıdan kayıptır.

5. Rojava’da ABD’nin inisiyatif alması tarihi bir olaydır. İlk defa Kürtler lehine bir durum meydana gelmektedir. ABD’nin, “Biz PYD, YPG’ye yardım ediyoruz, PKK’ye yardım etmiyoruz” beyanı da önemlidir ve PKK’yi dönüştürmeye matuf önemli bir hamledir.

6. TR ve bazı Türki-Kürdi İslami çevrelerin ABD’nin Rojava’da YPG’ye silah yardımını yermesi yersizdir. YPG artık bir ordudur ve terör örgütü değildir. Bir toprak parçasını denetleyen, toplumu kontrol eden, değişik kurumlara sahip, dünyaca tanınan bir oluşumu yerebilir ama terör örgütü olarak tanımlayamayız.

7. TR’nin ABD ile ilişkileri ne kadar meşru ise Kürtlerin ve bu arada Rojava Kürtlerinin, YPG’nin de ilişkileri o kadar meşrudur. Kürtlerin ABD’ye bu aşamada, bu tarihi ve hayati dönemeçte karşı olmasını, düşmanlık yapmasını tavsiye etmek tek cümle ile hamakat ve affedilemez bir görüştür.

8. Kürtler, TR, Irak ve Suriye’nin sıkıntılarından sorumlu değil, bu sıkıntıların muhatabı, mağdurudur. Adil bir çerçevede, eşitlik temelinde Kürdistan sorununu çözemeyen ve her seferinde (Dersim, Enfal, Halepçe, Şengal, Kobani vs) katliamla cevap verenlere karşı iyi niyetli olmak mümkün değildir.

Buna çözüm bulamayan İslamcı, solcu, liberal kesimlerin de ABD üzerinden Kürtleri vurması ahlaki değildir.

9. Güney Kürdistan ve Rojava’da meşru güçler ile ahlaki bir müdafaa savaşını caiz, gerekli; Kuzey Kürdistan’da şu şartlarda ve durumda PKK’nin ve başkalarının şiddetini yanlış görüyoruz. Hele objektif olarak terör kapsamına giren eylemleri hiçbir mekânda ve şartla kabul etmiyor, meşru görmüyoruz.

10. PKK’nin mahiyetinden bağımsız olarak, objektif olarak terör kapsamında eylemler yaptığını görüyor ve bunu hem mahkûm ediyor, hem de meşru görmüyoruz. Rojava’da İŞİD ve diğer işgalcilere karşı verilen savaşı  ise gerekli ve meşru görüyoruz.

11. PKK, Şengal, Güney, TR, Rojava meselesinde şiddeti bırakarak Güney Kürdistan ve Rojava yönetiminin, YPG’nin elini güçlendirmelidir. Aksi halde yaptığı şey Milli hanemize zarar olarak yazıldı, yazılmaya devam edecektir.

12. TR’nin devlet olarak ABD ile askeri, siyasi ilişkilerine söz edemeyen çevrelerin aynı toleransı Rojava ve Güney’e gösterememesi iyi niyetli değildir.

ABD’nin de Kürtlere yanlış yapması olasıdır ve olasılığı da nazara alarak temkinli, elimizi çabuk tutmalıyız. TR, İran ve Bağdat veya ABD ile anlaşırsa Rojava’nın durumu farklı olabilir. Şu anda dengeler Kürtlerin lehine gözüküyor.

13. Değişen duruma ve tutumlara bağlı olarak bizim de esnek olmamızda ve tutumumuzu gözden geçirmemizde, dost ve düşman tanımını yeniden tanımlamamızda fayda vardır. Şu anda ABD dost, diğerleri hasım, İŞİD ise açık düşmandır.

Allah’tan tüm Kürdistan, İslam âlemi ve insanlığa barış ve adaleti, özgürlüğü içten talep ediyoruz. Yanılgılar bizden, başarı ise Allah’tandır. 

Diğer Haberler