Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Başkanı Barzani Obama ile Görüştü

Kürdistan Başkanı Barzani Obama ile Görüştü

05 Nisan 2012 Perşembe 18:15
Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’de bulunan Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü.

Beyaz Saray’da gerçekleşen Barzani-Obama görüşmesinde, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden de hazır bulundu. Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Federal Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki ikili ilişkiler ile bölgedeki gelişmelerin ele alındığı görüşmenin sıcak bir havada geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, "Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Biden'ın, ABD'nin, federal, demokratik ve birleşik Irak'la stratejik ortaklığı bağlamında, Federal Kürdistan Bölgesel yönetimi ve Kürt halkıyla yakın ve tarihi ilişkilerine olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiği” belirtildi.

"Obama ve Biden'ın görüşmede, Barzani'nin, Irak anayasası himayesinde ülkedeki siyasi sürece devam eden katılımına desteklerini dile getirdiği" belirtilen açıklamada, Biden'ın, bu görüşmeden önce de Barzani ve heyetini çalışma yemeğinde ağırladığı kaydedildi.

Açıklamada, Biden ve Barzani'nin yemekte, Irak ve bölgeyle alakalı bir dizi konuyu ve ABD'nin Hewler'deki konsolosluğunun sunduğu hizmetlerin artırılması noktasında atabileceği adımları ele aldıkları bildirildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Biden ve Barzani'nin ayrıca, Amerikalı yetkililer ile Kürdistan Bölgesel Hükümet temsilcileri arasında üst düzey istişarelerin sürdürülmesine yönelik desteklerini ortaya koydukları belirtildi.

Mesud Barzani, Obama ve Biden görüşmesinden önce, sabah saatlerinde ise ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Savunma Bakanı Leon Panetta ile bir araya gelmişti. Dışişleri Bakan yardımcısı Bill Burn’ın de hazır bulunduğu söz konusu görüşmede de Kürdistan Bölgesi’ndeki durum, Irak ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ele alınmıştı.  (anf)

Diğer Haberler