Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Bölge Başkanı Barzani Ankara’da

Kürdistan Bölge Başkanı Barzani Ankara’da

20 Nisan 2012 Cuma 10:48
Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, çeşitli temaslarda bulunmak için Ankara'ya geldi.

Federe Kürdistan Bölge Başkanı Barzani, İstanbul'daki temaslarını tamamladıktan sonra özel uçakla Ankara'ya geldi. Barzani’nin Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi bekleniyor. Barzani’nin BDP Eş Genel Başkanları ile görüşüp görüşmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Barzani 2 günlük Türkiye ziyareti kapsamında dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Görüşme ardından her hangi bir açıklama yapılmazken, Erdoğan Katar’ın başkenti Doha’ya hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında, Barzani ile görüşmede Irak’taki gelişmeler, Suriye ve PKK konularını görüştüklerini söyledi.

Barzani ile görüşmeyle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, ''İnce detaya girecek halim yok, ama kısa özet olarak birinci derecede Irak gündemi oluşturdu'' yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile yaptığı görüşmeye ilişkin, ''Irak'taki gelişmeler pek de hayra alamet değil. Özellikle mevcut Başbakan'ın gerek kendi koalisyon ortaklarına olan davranışları, gerek Irak'taki yapılanma içerisindeki ben merkezli, adeta şartları zorlayıcı yaklaşımları, Irak'taki gerek Şii grupları, gerek sayın Barzani'yi, gerek Irakiye grubunu ciddi manada rahatsız etmektedir. Bunlar da bu süreci olumsuz şekilde etkilemektedir, bunun üzerinde durduk'' dedi.

Yine Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, "Suriye ile ilgili değerlendirmemizde de yaklaşım tarzımızın örtüştüğünü gördüm” dedi. Erdoğan, 3. önemli konu olarak PKK’yi görüştüklerini belirterek, “Orada da yaklaşım tarzımızın aynı olduğunu ve kendilerinin bu konuda özellikle rahatsız olduğunu, terör örgütünün yaklaşımlarını tasvip etmelerinin mümkün olmadığını ifade ettiler” diye konuştu.

ANF

Diğer Haberler