Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Bölgesi Suriye Sınırını Hiç Kapatmadı

Kürdistan Bölgesi Suriye Sınırını Hiç Kapatmadı

18 Ocak 2013 Cuma 17:11
Kürdistan'dan, Sayın Barzani'nin isteği ile gönderilen yardım araçları Qamişlo'daki bazı Kürt grupları tarafından taranıp yakılarak imha edildi.

Son zamanlarda Kürdistan Federasyonu yönetiminin, Batı Kürdistan (Suriye) sınırını kapattığına, halka ambargo koyduğuna dair gerçek dışı haberlerle karşılaşıyoruz.

Resmi gümrük kapısının kapalı olduğu hepimizin malumudur, aksini söyleyen yok zaten. Keşke aramızdaki bütün Gümrük Kapıları kaldırılırsa…

Bilinmeli ki gayrı resmi geçiş alanları serbest. Kürdistan Federasyonu'nun uluslararası resmiyeti ve tabii olduğu siyasi durumu malum olduğu üzere, resmi olarak "haydi serbest gidin gelin" diyemez.  Ama pratikte geçişler serbest.

Zaten bu serbest gidiş-geliş yoğunluğu yüzündendi ki İran-Suriye destekli Irak ordusu, Kürdistan'ın sınır bölgelerini istila girişiminde bulundu. Buna karşı Peşmerge hemen savaş pozisyonu alırken biz seyirci kaldık. Biz seyirci kaladuralım başkan Barzani kendi çocuk ve kardeşlerini en ön cephede tutarak, bütün gücüyle Suriye'deki Kürd halkının arkasında olduğunu, gerekirse onlar için ailesini, Peşmerge'sini feda edeceğini beyan etti.

Şimdi, bu duruma rağmen birilerinin tam tersini yazması ve yayması, Kuzey Kürdlerini yanlış bilgilendirmesi özellikle tüm Kürdler için zararlı. Çünkü Kürd gençlerinin motivasyon etkenleri darbeleniyor.

Bölgede görev yapan askeri ve siyasi sorumlularla bu konuyu konuştuğumda geçişin serbest olduğu haberini aldım. Aynı zamanda ilgili samimi dostlarım aracıyla doğruladım bilgileri.

Mesela daha dün (8 Ocak 2013) Kürdistan'dan, Sayın Barzani'nin isteği ile gönderilen yardım araçları Qamişlo'daki bazı Kürd grupları tarafından taranıp yakılarak imha edildi. Yükleri ise Qamişlo halkının ısınma ihtiyacını giderecek yakıttı. Şoförlerden Duhok'lu Adil Haci Murat Koçer'in hayati tehlikesi var.  Aslında beni bu yazıyı yazmaya iten bu hazin olaydır.

Aynı zamanda Kürd sınırının tamamen kapalı olduğu yerler, Kürdistan yönetimine bağlı olmayıp Bağdat'a bağlı olan yerlerdir. Musul vilayetine bağlı olan bu yerler şimdilik Irak dolayısıyla İran’ın da denetimindedir, Kürdlerin değil.

Bölgedeki 15 kilometrelik bir alan, güvenlik gerekçesiyle, tel örgüyle kapatılmış. Bunun videoları çekilip, arka planı araştırılmadan abartılara,  çarpıtılarak sunuldu. Tabii ki Peşmerge yardım ederken güvenlik tedbirleri de alacak.

Ayrıca uyuşturucu, silah, bomba, sahte-kaçak malların Kürdistan Federasyonuna geçirilmesine izin verilmiyor. Geçişi yasak olanlar bunlar aslında.

Gayrı resmi serbestliğin yanı sıra resmi Gümrük Kapısının açılışı için girişimler başladı bugünlerde.

Samimiyetle hakikati merak ediyorsanız diyebilirim ki Kürdistan Federasyonu yönetimi, bütün iç ve dış engellemelere rağmen, büyük risk alarak Batı Kürdistan'a (Suriye) elinden geldiğince destek veriyor. Hassasiyet doruk seviyede…

Yoksa hiçbir Kürd partisinin, dört parça için her türlü bedeli ödemiş Batı Kürdistan halkına destek vermemek gibi bir hakkı yok, söz konusu bile olamaz.

Bedel Boseli

 bedelboseli@hotmail.com

 http://www.yuksekovahaber.com/yazi/kurdistan-bolgesi-suriye-sinirini-hic-kapatmadi-3085.htm

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları