Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Bölgesi susuzluğunu ’kanserle’ gideriyor

Kürdistan Bölgesi susuzluğunu 'kanserle' gideriyor

29 Ağustos 2012 Çarşamba 15:10
Hewlêr Çevre Müdürü Ebdulla Mihemed, plastik şişelerdeki içme sularının güneşin önünde kalmaları sonucu kanserojen maddesi ihtiba ettiklerini kaydetti.

29 Ağustos tarihli Hewlêr gazetesinde yer alan bir haberde başta Hewlêr olmak üzere Güney Kürdistan'daki il ve ilçelerdeki çarşı pazarı gezenlerin gözüne ilk çarpan güneşin önünde istiflenmiş şişe su kolileridir. Sağlıklı ve temiz kaynaklardan doldurulan bu sular Hewlêr Çevre Müdürü Ebdulla Mihemed'in belirttiğine göre güneşin önünde kalmaları sonucu birer kanserojen maddesi ihtiba eden suya dönüşüyorlar ve insanlar susuzluklarını bu kanserojen ihtiba eden suyu kullanarak gideriyorlar. Çünkü plastikten yapılan su şişeleri güneş önünde kaldıkça kansere neden olan maddeler üretiyorlar.

Uzmanlar plastik şişelerin sadece güneşin altında değil 40 derecenin üstündeki sıcaklarda da kanserojen ihtiba eden maddeler ürettiklerini dile getiriyorlar.

Güney Kürdistan'da su, ayran, meyve suyu vb. içecekler plastik şişelerde satılıyor ve bu şişeler güneşin altında ve dükkanların önünde bir duvar gibi üst üste yığılıyor.

Sattığı suları sürekli güneş önünde tutan bir su satıcısı; “İçme suyunun tadı şişelere ilk doldurulduğunda biraz acıdır. Tadının normalleşmesi için 24 saat beklemek gerekir ama eğer güneşin önüne konulursa 5 saatte tadı iyileşir” diyor. Ona göre suların güneş önüne konulması kötü bir şey değil aksine iyidir. Güneşin önünde uzun süre kalan her şeyin zararlı olduğunu kabul eden aynı satıcı “hoş, burası Avrupa değil, dükkanlarımızı altında mallarımızı depolayacak mahzenlerimiz de yok” diyor.

Hewlêr Çevre Müdürü Ebdulla Mihemed bu durumun önüne geçmek için çok çaba sarfettiklerini ama her zaman bazıları tarafından engellendiklerini dile getiriyor ve kendilerine “başka işiniz mi yok? Bu sevdadan vazgeçin” denildiğini ifade ediyor. Ebdulla Mihemed bu uğurdaki çabalarının bazı şirketlerin lehine bazılarının da aleyhine değerlendirilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 2010 yılında 3 bin 26 kişi kanser hastalığına yakalandı. Bu rakam 2011 yılında artarak 3 bin 588 kişiye ulaşmış bulunuyor.

Ebdulla Mihemed plastik şişe yerine cam şişelerin kullanılması halinde güneşin adı geçen zehirli maddeleri üretemeyeceğini ısrarla vurguluyor.

Öte yandan çevre ekiplerinin bu konuda yaptıkları denetimlerde hakaretlere uğradıkları da dile getiriliyor. (Dengê Azad)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları