Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Halkı, Suriye Kürtleri İçin Seferber Olacak

Kürdistan Halkı, Suriye Kürtleri İçin Seferber Olacak

23 Kasım 2012 Cuma 18:26
Kürdistan'ın Kuzeyi'ndeki siyasi parti, oluşum ve şahsiyetlerin öncülüğünde; Suriye Kürtleri ve halkları için yardım seferberliği başlatılacak.

İki yıldır faaliyette olan "Suriye Kürtleri ve Halkıyla Dayanışma Komitesi"nin de destek verdiği kampanya bir iki gün içinde başlayacak.

Dayanışma Komitesi'nin bileşenleri arasında  yer alan parti ve oluşumların (Hak-Par, Kadep, ÖSP, Azadi İnisiyatifi, Dicle-Fırat Diyalog Grubu, DDKD) yanısıra DTK ve BDP'nin de desteklediği kampanya ile Suriye Kürdistanı'ndaki halkın evlerini ve memleketlerini terketmeden, bulundukları yerde yardım almasını hedefleyecek.

Maddi yardımın yanısıra, Suriye Kürdistanı'na Türkiye destekli saldırgan grupların engellenmesi ve Suriye Kürdistanı'ndaki huzurun temini için de Ankara Hükümeti üzerinde diplomatik yollardan baskı kurulması ve Suriye Kürtleri ile diğer halkların barış içerisinde yaşadığı Suriye Kürdistanı'na yönelik saldırıların önlenmesine, Türkiye'nin saldrıgan gruplara verdiği desteğin boşa çıkarılmasına çalışılacak.

Türkiye, Suriye Kürtleri'nin kazanımlarını engellemek için, PYD'nin PKK ve Esad yanlısı olduğu propagandasını yaparken, bazı Selefi Grupları da Suriye Kürdistanı'na saldırmak için istihbarat, silah ve lojistik destek sunmaktadır. Üçüncü haftasına giren ve zaman zaman şiddetlenen Serêkaniyê saldırısı da bu çerçevede değerlendirilmektedir.

Oysa Hewlêr mutabakatı ile Kürt Yüksek Heyeti teşekkül etmiş ve PYD de bu heyetin bir bileşeni olarak yerini almıştı. Türkiye'nin, Hewlêr mutabakatı ve "Kürt Yüksek Konseyi"ni  görmezden gelmesi ve Kürtlerin kendi kendini yönetme talebini PYD otoritesi olarak kamuoyuna sunması, Suriye ve Türkiye Kürdistanı'ndaki halk ve siyasi yapılar arasında tepkiyle karşılanmaktadır.

HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler