Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan İslam Konferansı Diyarbakır’da başladı

Kürdistan İslam Konferansı Diyarbakır'da başladı

09 Eylül 2012 Pazar 00:32
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen 1. Kürdistan İslam Konferansı, çok sayıda din alimi ve kanat önderlerinin de katılımıyla Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Kültür Merkezi'nde başladı.

DTK İnanç Komisyonu tarafından organize edilen 1. Kürdistan İslam Konferansı başladı. Konferansa, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, DTK Daimi Meclis üyeleri Altan Tan ve Osman Özçelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Osman Baydemir, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, DİAYDER Başkanı Zahit Çiftkuran ve Diyarbakır'ın kanaat önderlerinden Şêx Muhemmed Seyri Can, Hafız İsa, Hafız Selahaddin ve çok sayıda hafız, şêx ve din aliminin yanı sıra bölge ve Türkiye illerinden de çok sayıda din alimi katıldı.

Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan konferansta açış konuşması yapan Osman Baydemir, bu konferansla yeni bir başlangıç yaratılacağını söyledi. Kürdistan İslam Konferansı'nın tarihi bir önem taşıdığını belirten Baydemir, "Bizler artık Kürdistan'da bize zulüm edenlere göz yummamalıyız. Birgün mutlaka Kürt ve Kürdistan özgür olacaktır" dedi.

Baydemir'den sonra söz alan Ahmet Türk ise Emevilerden günümüze kadar devletlerin İslamiyeti kendi politikaları için kullandıklarını belirterek, Kürtlerin bu anlayışla hiçbir zaman hareket etmediğini ifade etti. Kürt halkının esir durumda olduğu belirten Türk, ''Bunun için Kürt alimlerinin omuzlarına çok şey düşüyor. Alimler ve Kürt düşünürleri olarak bu zulme 'dur' demeliyiz. Bu boynumuzun borcudur'' dedi. Tüm Kürtlerin Kürt birliği için önemli çalışmalar yürütmesi gerektiğini vurgulayan Türk, ''Allah mazlumların yanındadır. Biz çalışırsak bunu başarabiliriz ve tüm Kürtler olarak özgürlüğümüze kavuşabiliriz'' dedi.

Türk'ün konuşmasından sonra yapılan divan seçiminde, divana DTK Daimi Meclis Üyesi Altan Tan, Azadi İnisiyatifi Üyesi Muhammed Akar, Diyarbakır kanaat önderi Şêx Muhemmed Seyri Can, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ve DİAYDER Başkanı Zahit Çiftkuran getirildi. Ardından konuşan Tan, bu konferansı yapmalarının önemli nedenlerinin birini de Fas, Cezayir, Mısır, Libya, Suriye ve Türkiye coğrafyasında önemli iç savaşların yaşanıyor olması olarak gösterdi. Bu savaşların altında yatan nedenlerin Ortadoğu'nun çok kimlikli yapısı olduğunu belirten Tan, "Biz farklı kavim, ırk, halk, ulus, epistemolojik olarak bunları birlikte nasıl yaşayacaklar ve zengin ile fakir arasındaki uçurumun nasıl çözüleceğine dayalı bir konferans gerçekleştireceğiz. 4 parça Kürdistan'da konferanslar gerçekleştireceğiz. Bu konferansımız daha başlangıçtır ve bu konferanta bütün dünyada nasıl yaşanması gerektiği üzerinde duracağız" dedi.

İki gün sürecek olan konferansta, "İslam'da siyaset, devlet ve iktidar ilişkisi nedir? Nasıldır? Nasıl olmuştur? Nasıl olmalıdır?", "İslam'da ümmetçilik kavramı nedir? İslam'a göre kavmiyetçilik nedir?", "İslam'da haklar özgürlükler nelerdir? Dini, mezhebi, etnik sınıfsal ve bu özgürlüklerin toplumsal barıştaki yeri nedir? Nasıl birlikte yaşanılabilir? Nasıl bir toplumsal düzen oluşturulabilir?" ve "İslami açıdan; Kürt meselesine nasıl yaklaşmalıyız? İslam hukuku ve çözümü açısından ne gibi öneriler ortaya koyabiliriz?" başlıkları tartışılacak.(ANF)

Diğer Haberler