Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan İslam Konferansı sonuç bildirgesi metinleri

Kürdistan İslam Konferansı sonuç bildirgesi metinleri

11 Eylül 2012 Salı 10:38
Amed’de iki gün süren 1. Kürdistan İslam Konferansı'nın sonuç bildirgesi Kürtçe ve Türkçe olarak sunuldu.

Yoğun müzakere ve istişareler sonucunda hazırlanan bildirge Kürtçe ve Türkçe olarak sunuldu…

Kürdistan İslam Konferansı sonuç bildirgesinin tam metni şöyle:

Bismillahirrahmanirrahim...

Kuzey Afrika, Ortadoğu, Mezopotamya başta olmak üzere İslam ümmetini oluşturan farklı halk ve kültürlerin bulunduğu tüm coğrafyalarda dini, mezhebi, etnik ve sınıfsal büyük sorunlar yaşanmaktadır.

Bu sorunlar çoğu yerde kardeş kavgasına, iç savaşa, kargaşa ve kaosa dönüşmüş bulunmaktadır. İşte böyle bir atmosfer içerisinde Kürdistan coğrafyasında yaşayan 150'yi aşkın Müslüman alim, aydın ve entelektüelin katılımıyla  Kürdistan Birinci İslam Konferansı 8-9 Eylül tarihlerinde Diyarbakır'da gerçekleştirilmiştir.

Biz Müslüman Kürdistanlılar, başta Kürdistan coğrafyası olmak üzere Türkiye, Ortadoğu ve tüm İslam dünyasında yaşamakta olduğumuz sorunların Kur'an'ı Kerim'in Nisa Suresi 59. ayetinde belirtilen "Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e itaat edin ve sizden olan ulu’l-emre (idarecilere) de. Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüz takdirde, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resûlüne arz edin. Bu, daha iyidir, sonuç bakımından da daha güzeldir." hükmü çerçevesinde çözülebileceğine inanmaktayız.

İki gün boyunca dört oturumda;

"İslam'da haklar-özgürlükler ve toplumsal barışın yeri,

İslam'da ümmetçilik ve kavmiyetçilik,

İslam'da siyaset devlet ve iktidar,

İslami açıdan Kürt meselesi ve çözümü" başlıkları altında istişare ettiğimiz ve hemfikir olduğumuz konuları kamuoyu ile paylaşmayı görev biliyoruz.

Konferans katılımcıları;

-Şûra Süresi "Mü'minler kendi arasındaki kararları şura ile verirler" hükmü gereğince İslam ümmetinin birer parçaları olan Kürtler, Türkler, Araplar ve Farsların kendi aralarındaki sorunların çözümünde müzakereyi, istişareyi esas almaları gerektiği inancındadır.

-Konferansımız İslam ümmetini oluşturan hiçbir kavmin bir diğer kavim üzerinde üstünlük kurma hakkının olmadığına, bu minvalde Ortadoğu coğrafyasında yaşayan tüm kavimlerin sahip oldukları etnik, dilsel ve kültürel haklara Kürt halkının da sahip olması gerektiğine inanmaktadır.

-Egemen devletlerin/zulmedenlerin ezilen mazlum halkların hak taleplerini reddi ve inkarını meşrulaştırmada ümmetçiliğin bir araç olarak kullanılmasını reddetmekte, İslam ümmetinin parçası olan her milletin kendi coğrafyasında eşit statü talebinin meşruiyetini kabul etmektedir.

-Kürt sorunu başta olmak üzere dini ve toplumsal sorunların çözümü için alim, aydın ve kanaat önderlerinden oluşan bir "barış komisyonu" kurulması kararına varmıştır. Bu komisyon aciliyetarzetmesi  nedeni ile devlet, hükümet ve PKK başta olmak üzere tüm tarafların nezdinde girişimlerde bulunması ve Kürt sorununa müzakere yöntemi ile  çözümünü esas alacak çalışmaları başlatmayı hedeflemektedir.

-Konferansımız, Kürdistan'da İslam konferansının daimi bir kurum haline dönüştürme ve olabilecek en kısa zamanda tüm Kürdistan parçalarındaki ulemaların katılacağı geniş katılımlı ikinci bir konferans düzenleme kararı almıştır. Konferans divanı bu çalışmalarını oluşturacağı 21 kişilik bir girişim grubu eliyle gerçekleştirecektir.

-Kürdistan İslam Konferansı tüm İslam aleminde bulunan İslami kurum ve kuruluşlarla karşılıklı dostane ilişkilerin kurulmasında da aktif çalışmalar yapmayı esas almıştır.

-Konferansımız özellikle Kürdistan coğrafyasında çatışmaların yaratmış olduğu yoksulluk ve yoksun bırakılmışlıktan kaynaklanan toplumsal yaşamı zehirleyen maneviyattan uzaklaştıran uyuşturucu ve madde bağımlılığı, fuhuş, kumar, tefecilik ve her türlü israfa karşı toplumsal bilinçlendirme çabalarını yükselterek sürdürecektir.

-Başta Kürdistan coğrafyası olmak üzere tüm İslam coğrafyasında sivil halka yönelik katliamların adalet temelinde hesabının sorulması ve adaletin tecellisi için kamuoyu oluşturma çabasına devam edecektir.

-Konferansımız hiç bir iktidar ve otoritenin, dini, kendi iktidarını sürdürme aracı haline dönüştürmemesi için tüm dini kurumların özerkliğini savunur ve dini kurumların özerkleşmesi için çalışma yürütme kararlılığındadır.

-Konferansımız ortak bir karar ile Kürdistan coğrafyasında yaşayan tüm farklı etnik kimliklerin, dillerin ve inançların birbirleri ile münasebetlerde barış, karşılıklı tanıma ve saygı temelinde bir yaklaşım içerisinde bulunmalarını istemektedir.

-Aynı şekilde konferansımız Kürdistan'da yaşam sürdüren tüm siyasi fraksiyonların, cemaatlerin, fikirlerin ve siyasi şahsiyetlerin zalime karşı, mazlumdan yana tavır almaları ve birbirlerine karşı karşılıklı saygı ve geliştirici eleştiri dilini kullanmaları çağrısında bulunmaktadır.

-Konferans katılımcıları olarak konferansımızın İslam alemini oluşturan tüm halkların, kavimlerin haklarına kavuşmalarına, tüm halklar ve kavimler arasında barışın, kardeşliğin tesisine katkı sunmasını temenni ederiz.

En Derin Saygılarımızla...”

****

Bi navê Xwedayê mihrîban û dilovan

Di serî de Efrîqa Bakur, Rojhilata Navîn û Mezopotamya, li hemî cofrafyaya ku xelk û çandên cudayên ku alema Îslamê pêktînin li serê dijîn, problemên mezinên dînî, mezhebî, qewmî û çînî rû didin û tênejiyandin.

Ev problem, li gelek deveran ve guheriye şerê di nav birayan de û şerê naxweyî. Her wiha rê li ber aloziyên me zik vekiriye. Di nav atmosfereke wiha de, bi beşdariya 150 alim, rewşenbîr û entellektuelên Misilman li coxrafyaya Kurdistanê, ditarîxên 8 û 9ê îlonê de Yekemîn Konferansa Îslamî ya Kurdistanê li Diyarbekirê hatiye çêkirin.

Em wekî Misilmanên ji Kurdistanê, bawer dikin ku problemên di serî de li Kurdistanê, Tirkiyê û li hemî alema Îslamê diqewimin û em her gavê b iwan re rûbirû dimînin, dê di çarçoveya hukmê ayeta 59emîn a Sûreyê Nîsa de kudibêje: "Fe in tenaza'tüm fi şey'in fe rudduhuilellahi ve resulihi in küntümtu'minüne billahi vel-yevmil-axiri" Hey gelîyên ku bawerî anîne! Heke we bi rastî bawerî bi Xwedê û bi roja axretê anîbe, dema ku we der heqê lêqewmînekê de li hevnekir, bi ya Xwedê, pêxemberê wî û bi ya fermandarên jixwe bikin.,.” bigihê çareseriyekê.

Meseleyên ku me didurojan û di çar rûniştinan de bisernavên:

“Di Îslamê de heq-azadî û cihêaştiyacivakî,

Di Îslamêummetparêzî û qewmiyetparêzî,

Di Îslamê de siyaset, dewlet û desthilatdarî

Çareseriya meseleya Kurdan li gorî Îslamê” muzakere kirin û em li ser wan hemfikir in, em dixwazin wan ji raya giştî re diyar bikin. Em parvekirina vê yekê ji raya giştî re li ser xwe wekî mesûliyetekê dibînin.

Wekî beşdarên konferansê baweriya me ew e ku divê li gorî emrê ayeta Sûreyê Şûra ku dibêje: “Bawermend qerarên di nava xwe de bi şêwrê didin.” Kurd, Tirk, Ereb û Farisên ku her yek ji wan parçeyekî Ummeta Îslamê ne, di çareserkirina problem û aloziyên xwe de muzakere û şêwrê esas bigirin.

-Baweriya konferansa me ew  ekuheqê tu qewm îtune ku desthilatiyê li ser qewmê din bike. Ev qewim hemî ummeta Îslamê pêktînin. Divê çarçoveyê de baweriya me ew e ku qewmên li Rojhilata Navîn dijîn ji hêla nijadî, ziman û çandî ve xwedî kîjan heqî bin divê Xelkê Kurd jî bibin xwedî wan heqan.

-Konferansa me, di redkirin û înkarkirina heqên mezlûman û domandina desthilatdariya zaliman de emilandina ummetê wekî wasiteyekê redd dike.  Di şûna vê de daxwaz û telebên her milletîyên li ser statuyê ku perçak ji ummetê ne qebûl dike.  

-Diserî de meseleya Kurdan, ji bo çareserkirina problemên dînî û civak îqerar hatiye girtin ku “Komisyona Aştiyê” ya ji alim, rewşenbîr û ji şexsiyetên xuyayîyên civakê pêk hatî we re sazkirin. Hedefa vê komisyonê ew e ku ji ber aciliyeta meselê di serî de dewlet, hukûmet û PKKê dê bi her aliyî ve têkiliyan deyne û dê hewl bide ku bi rê û rêbazên muzakereyê meseleya Kurd were çareserkirin.

-Konferansa me qerargirtiye ku Konferansa Îslamî ya li Kurdistanê wekîr êxistineke daîmî cih bigire û di wextê herînêz de bi beşdariya ulemayên hemî parçeyên Kurdistanê konferansa duyemîn ya bi beşdariyeke berfirehtir were lidarxistin. Dîwana Konferansê, wê bi koma xebatê ya ji 21 kesên ku dê bêne hilbijartin van xebatên xwe bimeşîne.

 -Konferansa Îslamî ya Kurdistanê, dê ji bo sazkirina têkiliyên dostaniyê yên bi sazî û rêxistinên alema Îslamê re xebatên aktîf bimeşîne.  Ev yek ji xwe re wekî xebateke esasî qebûl kiriye.

-Dê konferansa me xebat û hewldanên xweyên li ser maddeyên bêhişker, wasiteyên ji manewi ya tê dûr dixin yên wekî fuhûş, qumar, selefxwarî û li hemberî hemî îsrafên civakî xebatên hişyarkirinê bimeşîne. Baweriya konferansa me ew e ku piraniya van tiştên menfî ji atmosfera şer diqewimin û sedema wan jî bi piranî xizanî ye.

-Di serî de coxrafyaya Kurdistanê li hemî coxrafyaya Îslamê, ji bo hesab pirsîna qetlîamên sivîlan xebatên xwe yên hişyarkirina raya giştî bido mîne.

-Konferansa me, ji bo ku nebin wasiteya tu îqtîdar û otorîteyê ku îqtidara xwe bidomînin, xweseriya saziyên dînî diparêze. Ji bo xweseriya saziyên dînî bi qerar e ku xebatên binecih bimeşîne.

-Konferansa me bi qerareke hevpar, dixwazeku hemî nasnameyên nijadî, ziman û baweriyên cudayên li coxrafiya Kurdistanê dijîn di nav aştiyê de bijîn û hurmetê şanî cudatiyên hev bidin.

-Bi heman awayî Konferansa me bang dike ku hemî fraksiyonên siyasî, cemaet û şexsiyetên civakî li cem mezlûm û li hemberî zaliman helwestê bigirin. Her wiha li hemberî hev jî zimanekî bi hurmet û rexneyên musbet bikin.

-Em wekî beşdarên konferansê hêvî dikin ku hemî xelk û qewmên ku alema Îslamê pêktînin bigihên heqê xwe. Her wiha em hêvî dikin ku ji bo di nava hemî xelk û qewman de aştî û biratî çêbibe bixebitin.

Di gel silav û rêzên me yên germ.”

Diğer Haberler