Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan İslami Birlik Partisi: Hem Reform Hem Bağımsızlık

Kürdistan İslami Birlik Partisi: Hem Reform Hem Bağımsızlık

17 Mart 2017 Cuma 14:52
Kürdistan İslami Birlik (Yekgirtû) Lideri Selahaddin Behaeddin Soran ilçesinde düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, Şengal’de yaşanan olaylar ve Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı konularına değindi.

PKK'nin Şengal'deki varlığına ilişkin Behaeddin, "PKK Şengal, Kerkük ve diğer bölgelerin kurtarma operasyonlarında yer almakla çok iyi bir iş çıkardı ve saygı duyulmalıdır. Ancak eğer ki bunu Kürdistan Bölgesi’nin bir kısmını kendi mülkü olarak ilan etmek için yaptıysa yanlıştır ve başarılı da olamaz. Bu nedenle ilk mekanizma diyalog olmalıdır. İlk mekanizma silah olmamalı, Kürd’ün Kürd’e silah doğrtultması zaten çok ayıptır” diye konuştu. 

Melesenin diyalogla çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Yekgırtu Lideri “Ne yazık ki Kürdler kardeş savaşından ve Kürd’ün Kürd’ü öldürmesinden ibret almıyor. Anlaşmazlıklar asker ve silahla çözüme kavuşamaz. Mesele zaten karmaşık, bu nedenle ancak karşılıklı diyalogla çözüme kavuşturulabilir” dedi.

Bağımsızlığın sadece siyasilerin meselesi olmadığını söyleyip “Bu, milletin tercihine sunulmalı” şeklinde konuşan Yekgırtu lideri Selahaddin Behaeddin, “Reform devam etmeli ve bütün taraflar çemberin içerisinde yer almalıdır. Reformla paralel bağımsızlık için de adım atılmalıdır. Yani biri yapılırken diğeri durdurulmamalı” ifadesinde bulundu.

Nêrîna Azad

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları