Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan İslami İnisiyatifi Azadi, Şeyh Said’i andı

Kürdistan İslami İnisiyatifi Azadi, Şeyh Said'i andı

28 Haziran 2012 Perşembe 12:06
Kürdistan İslami İnisiyatifi Azadi, şehadetlerinin 87. yıldönümünde Şeyh Said ve arkadaşlarını andı

Azadi İnisiyatifi (Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî İnisiyatifi) , Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda yaptığı bir basın açıklamasıyla şehadetlerinin 87. yıldönümünde Şeyh Said ve arkadaşlarını andı.

Kürtçe metni Azadi İnisiyatifi Koordinatörü Adem Özcaner tarafından, Türkçe metni ise Azadi İnisiyatifi Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Fırat tarafından okunan basın açıklamasının ardından Mela Ensari dua etti ve şehidlerin ruhlarına fatiha okundu.

Basın açıklamasına katılan Şeyh Said ailesinden Abdulillah Fırat yaptığı konuşmada Şeyh Said'in şehadetine değinerek; şehidliğin Allah katında yüce bir makam olduğunu, Şeyh Said ve arkadaşlarınının buna nail olduklarını ifade etti.

Kürdistan İslami İnisiyatifi Azadi yönetim kurulu üyesi Sıdkı Zilan, yarın yine Dağkapı Meydanı'nda farklı grup ve kesimlerin katılımıyla öğle saatlerinde bir basın açıklaması yapılacağını belirtti.

Azadi İnisiyatifi'nin basın açıklaması şöyle;

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Bugün; hak, adalet ve hürriyet için 1925 yılında Kürdistan topraklarındaki tahmili savaşa karşı kıyam eden Şeyh Said ve dava arkadaşlarının şehadetlerinin 87. yıldönümüdür.

Siyasal egemenliği Türklük şemsiyesinin tekeline koyarak birlikte bir sözleşme yapmanın tüm imkânlarını devlet gücüyle ortadan kaldıran yeni Türkiye’nin kurucu iradesi, Kürdistan’ı hem milli hem de dini değerleriyle yok etmeye çalışırken; Şeyh Said ve dava arkadaşları buna rıza göstermediler.

1925 yılından sonraki Zîlan, Dêrsîm ve Roboskî gibi onlarca katliam Kürdistan halkının özgürlük ve adalet talebine, inkârcı ve zalim rejimce verilen cevaplardır.

Kürdistan’ın İslami ve milli değerlerine pervasızca saldıran ve birlikte yaşamanın tüm imkânlarını ortadan kaldıran Türkiye Cumhuriyetinin Kürdistan’daki askeri, siyasi ve diğer tüm varlığı, Kürdistan halkının rızası hilafına tesis edilmiştir.

Kürdistanlılar hiçbir zaman bu köleliği ve işgal anlayışını kabul etmemiştir.

Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyetinin Kürdistanlıların iradesini yok sayan Kürdistan’daki varlığı, uluslar arası hukuka ve İslami ilkelere göre gayrimeşrudur.

Kürtlerin iradesini dikkate alan yeni bir toplumsal sözleşmenin kaçınılmaz olduğu anlaşılmalıdır. Öncesinde de kapsamlı bir ateşkes yapılmalı, savaş sona erdirilmeli ve tüm siyasi tutuklular serbest bırakılmalıdır.

Yeni bir toplumsal sözleşmeyle hak, adalet ve hürriyetler ışığında kurulacak yeni bir yönetim anlayışı, hem Kürdistanlıların hem de tüm Türkiye’nin hayrına olacaktır. Yeni anayasada; Kürdistan halkının kendini idare etmesi ve egemenliğin paylaşılması, Kürtçenin resmi dil olması, anadilde eğitim hakkı kabul edilmelidir.

Bu vesile ile tarih boyunca hak, adalet ve özgürlük için canlarını feda eden herkesi saygıyla anıyor ve özellikle 1925 Kürdistan şehitlerini; Şeyh Said ve dava arkadaşlarını rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz.

Diğer Haberler