Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan İslami partilerinden birlik mesajı

Kürdistan İslami partilerinden birlik mesajı

16 Nisan 2017 Pazar 09:45
Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bızutnewe), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) ve Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) bölgedeki gelişmelere yönelik birlikte hareket etme kararı aldı.

Yekgırtu Genel Sekreteri Selahaddin Behaeddin, Komel lideri Ali Bapir ve Bızutnewe Genel Sekreteri İrfan Abdulaziz Süleymaniye’de bir araya geldi.

Toplantıda, Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği de bir konuşma yaptı.

Toplantı sonrası basına konuşan Selahaddin Behaeddin, gelinen aşamanın İslami partiler için tarihi bir adım olduğunu söyledi.

Selahaddin Behaeddin, bölgedeki İslami partilere yönelik üzerinde çalışmaları gereken üç  gündem maddesi olduğunu dile getirdi.

Behaeddin sözlerini şöyle sürdürdü:

"İslami partiler olarak ortak kararımız, yolsuzluk ve adaletsizlikle mücadele etmek, bağımsız ve ulusal bir çerçeveden milli sorunların çözülmesini ve Kürdistan’ın içindeki İslami partilerin birlikteliğini sağlamaktır. Bu konu hakkında daha çok görüş alışverişinde bulunacağız. Sorunlarımızın çözümünü kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Ortak hareket etme konusunda geri adım atmayacağız. Çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Umarım her daim birlikte oluruz. Birlikte hareket edilmemesi halinde hepimiz zarar göreceğiz.”

Behaeddin ayrıca, “Hiçbir şekilde kardeş kavgasına neden olacak davranış ve hareketlerin yanında olmayacağız” diyerek, “Hassas bir süreçten geçiyoruz. Bölgemizin kaosun içinden çıkması da bizim için sevindirici bir durum” diye konuştu.

Öte yandan Kürt İslami partiler, 10 maddelik yol haritası üzerinde mutabakata vararak, söz konusu maddelerin en kısa zamanda hayata geçirileceğini vurguladı.

Toplam 111 parlamenterin bulunduğu Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nda, Yekgırtu 10, Komel 6 ve Bizutnewe’nin ise 1 parlamenteri bulunuyor. (Rûdaw) 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları