Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]

Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]

15 Şubat 2017 Çarşamba 13:07
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.

KÜRDİSTAN KAMUOYUNA

Kürdistan İslami Hareketi’nin (AZADÎ) ortaya çıkışı, ilanı ve yaşananlar Kürdistan kamuoyu ve gönüldaşlarımızın malumudur. Buna rağmen, görülen lüzum üzerine; HDP ile seçim ittifakı, Sayın Âdem Geveri’nin HDP’deki vekilliği, gelinen aşama, referandumla ilgili kamuoyuna; şahsım adına açıklama yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur.

1. AZADÎ, 7 Haziran seçimlerinde HDP ile sadece seçim ittifakı yapmıştır. DTK, HDK veya HDP’nin bir bileşeni değildir.

2. Sayın Adem Geveri, seçildiği günden itibaren AZADÎ’nin haftalık, aylık, yıllık faaliyet programını değil, HDP’nin sıradan bir üyesi ve vekili olarak bu partinin programını takip etmiştir. Bu durum defaatle kendisine izah edilmiş, lakin netice alınamamıştır.

Geçen sene, bu durum gözetilerek; ya AZADÎ üyeliği ya da HDP’yi tercih etmesi talep edilmiş; kendisi, Azadi üyeliğinin askıya alınmasını talep ederek; AZADÎ ile ilgili tüm hukukunu dondurmuştur.

Bilahare 2016 yılının Aralık ayında Diyarbekir’de gerçekleşen AZADÎ Kongresine katılmayan Adem Geveri’nin tercihine saygılı olmamızla beraber, bazı hususların açıklığa kavuşmasında fayda vardır. Şöyle ki;

Sayın Adem Geveri, mevcut vekilliğini Azadî Hareketi üzerinden elde ettiğinden; AZADÎ ile ilişkisini kestiği anda vekillikten de istifa etmesi ahlaki ve hukuki bir sorumluluktur.

Bununla da yetinmeyen sayın Geveri; Hayır kampanyası için HDP’nin oluşturduğu heyette yer alarak; Kürdistani siyasi parti ve kurumları Hayır kampanyasına destek mahiyetindeki ikna turlarına katılarak; Azadi ile ayrıca ters düşmüştür.

Sorun şu; Sayın Geveri’nin HDP için çalışmasında bir sorun olmayabilir; bunun şartı da milletvekilliğinden istifa etmesidir. AZADÎ üzerinden elde edilmiş vekillik payesiyle HDP’de kalması, HDP’nin seçim kampanyasına, AZADÎ ile ters düşme pahasına destek vermesi ahlaki ve hukuki değildir.

3. Azadî Hareketi, 7 Haziran’dan sonra PKK’nin giriştiği Hendek veya Çukur siyasetini açıkça mahkum etmiş ve bu fiiliyatın Kürdistan halkının maslahatına olmadığını; PAK, PSK, KDP-B, ÖSP, PAKURD, AZADÎ olarak bir dizi eylem ve konferansla halka ve kamuoyuna izah etmeye çalışmış ve bu tutumunu sürdürmektedir. DBP, HDP, DTK, HDK’dan oluşan blok ise hendek karşısında ya sesiz ya da Kürdistan halkının maslahatı aleyhine tutum takınmış ve bu tutumlarını sürdürmektedirler.

Ortak Vatan ve Demokratik Cumhuriyet için binlerce gencimiz şehit olmuş, onlarca kadim Kürdistan şehri yok edilmiştir. Bu yıkımın faili TR devleti olsa da, bu yıkıma davetiye çıkaran çukur siyasetinin sahibi PKK ve yörüngesindeki siyasi parti, oluşumlardır. Neticede 40 yıllık kazanımların finali binlerce siyasi şahsiyetin zindana atılması, belediyelerin de kayyumlara devri olmuştur.

Bu konuda; zaten fiilen özerk olan belediyeleri provoke ederek usulsüz olarak özerklik ilanı yapıp, bu özerkliği silahla koruyacağını ilan eden öz savunma güçleri devreye girmiş ve neticede silahlı mücadele yenilgiye uğramıştır. Bunun sorumluları halka hesap vereceklerine, hiçbir şey olmamış gibi halkı suçlamaktadırlar.

4. Haliyle, Azadî Hareketi’nin hukuku üzerinden vekil seçilen Âdem Geveri’nin HDP’nin hayır kampanyasında yer alması bu açıdan da ahlaki değildir. Ya derhal TBMM’deki görevi yani vekillikten istifa etmesi, ya da HDP ile hukukunu sonlandırıp AZADî ile uyumlu bir çizgide siyaset yapması elzemdir.

Azadî Hareketi'nde bidayetinden beri kurucu üye, delege ve yönetici olmuş bir kardeşiniz olarak, bu hususları kamuoyuyla paylaşmayı bir zorunluluk olarak görüyorum.

Kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.

15.02.2017

Sıdkı ZİLAN

Diğer Haberler