Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan petrolü Türkiye üzerinden dağıtılacak

Kürdistan petrolü Türkiye üzerinden dağıtılacak

21 Mayıs 2012 Pazartesi 16:24
Federal Kürdistan'da çıkarılacak petrolü hem Türkiye'ye dağıtılacak hem de Türkiye üzerinden Avrupa'ya akacak.

Federal Kürdistan yönetimi, Musul ve Kerkük doğalgazını BOTAŞ şebekesi üzerinden Türkiye'ye dağıtacak. Federal Kürdistan'da çıkarılan doğalgazın Avrupa'ya erişimi de Türkiye üzerinden yapılacak. Federal Kürdistan'daki petrol ve doğalgaz kaynaklarının çıkarılması ve satışı konusunda Kürtlerle merkezi hükümet arasındaki ihtilaf sürerken yapılan anlaşma, Türkiye’yi doğrudan taraf haline getirdi.

Irak yönetiminin Türkiye ziyaretinin ardından iki ülke arasında bir enerji teması da Erbil'de gerçekleştirildi. Uluslararası Erbil Enerji Arenası toplantısında Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Federal Kürdistan yönetimi bir araya geldi. Federal Kürdistan Yönetimi Tabii Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami Federal Kürdistan'da çıkarılan doğalgazın Türkiye'ye ulaştırılması için bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, öncelikli hedefin Güneydoğu Anadolu'daki kentler olduğunu söyledi. Yıldız ise Türkiye'nin Irak'la ticaretinin yüzde 70'nin Federal Kürdistan yönetimiyle olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasında tankerli petrol ticaretine başlanacağını açıkladı. Bakan Yıldız, "2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız" dedi.

Erbil Enerji Arenası Toplantısı'nda konuşan Federal Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'nin hem Federal Kürdistan hem de Irak için önemli bir çıkış kapısı olduğunu söylemişti.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları