Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan STK’larından Barış Çağrısı

Kürdistan STK'larından Barış Çağrısı

02 Eylül 2010 Perşembe 09:10
Federal Kürdistan Bölgesi'nde bulunan çok sayıda STK, siyasi parti, aydın, yazar ve gazeteci KCK'nin ilan ettiği ateşkese karşılık verilmesini istedi.
Federal Kürdistan Bölgesi'nde bulunan çok sayıda STK, siyasi parti, aydın, yazar ve gazeteci Türkiye devletine çağrıda bulunarak KCK'nin ilan ettiği ateşkese karşılık vermesini istedi. Güney Kürdistanlı organizasyonlar uluslar arası topluma ve 30 milyon barış elçisine gönderilmek üzere bir bildirgeye imza attılar.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle KNK Hewler Bürosu, Kürdistan Enstitüsü Siyasi Bölümler Başkanlığı ve Kürdistan Parlamenterler Birliği tarafından düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda STK, siyasi parti, aydın, milletvekili, yazar ve gazeteci katıldı.

BM Barış Elçisi olan Şirin Amedi'nin de katıldığı basın toplantısında ilk olarak konuşan Kürdistan Enstitüsü Siyasi Bölümler Başkanı Hemin Mirani 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle Kürt sorunun barışçıl ve diyalog yöntemi ile çözülmesi için Türk devletine bir çağrıda bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi.

KCK'nin 1 Haziran'dan itibaren aktif savunma savaşını başlattığını hatırlatan Mirani, 'Ancak Türk devleti Öcalan ile görüşerek silahların susmasını talep etmesinin yanı sıra Türkiye'deki STÖ, aydın, yazar, gazeteciler, DTK, BDP ve Federal Kürdistan Bölgesindeki sivil ve siyasi güçlerin çatışmasızlık taleplerine cevap veren KCK 13 Ağustos'tan 20 Eylül'e kadar çatışmasızlık süreci ilan ederek, bir kez daha barış isteyen kesimlerin elini güçlendirerek Türkiye'deki Kürt sorunun diyalog yolu ile çözülmesine şans tanımıştır' dedi.

13 Ağustos ile 20 Eylül tarihleri arasında ilan edilen çatışmasızlık sürecine Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, KDP Genel Sekreter yardımcısı Neçirwan Barzani, Federal Kürdistan hükümet başkanı Behrem Ahmet Salih desteklerini açıkladıklarını hatırlatan Mirani, şöyle konuştu: 'Federal Kürdistan bölgesindeki STÖ'leri, siyasi güçler, partiler, aydın ve yazarlar olarak bizler çatışmasızlık kararına desteklerimizi açıkladık. Bu kararın süreklileşmesi için KCK'nin öne sürmüş olduğu ve oldukça makul olan şartların – askeri operasyonlarını durdurması ve çift taraflı bir ateşkes sürecinin gelişmesi, cezaevinde 1700 civarındaki sivil Kürt siyasetçisinin ve barış grubu üyelerinin derhal serbest bırakılması, Abdullah Öcalan'ın barış sürecine aktif katılma koşullarının yaratılması ve yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi - Türk devleti tarafından kabul edilmesini talep ettik. Yine Federal Kürdistan Bölgesindeki güçler olarak Kürt sorunun yegâne çözüm yolunun ancak sorunun muhataplarıyla diyalog kurularak çözülebileceğini ve KCK tarafından atılan bu adımın Türkiye devleti için bir şans olduğu ve bu şansın değerlendirilmesi gerektiğini vurguladık. KCK tarafından 13 Ağustos günü uzatılan bu barış elinin havada kalmaması için Türk devleti ve hükümetinin adım atmasını talep ediyoruz. Sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu burada dünya ve Kürt kamuoyu ile paylaşıyoruz.'

TÜRK BARIŞ ELÇİLERİ NEDEN SESSİZ?

Mirani'nin ardından söz alan BM Irak Barış Elçisi Şirin Amedi, Türkiye'de 18 bin barış elçisini olduğunu belirterek, 'Bugün bizler burada Türk devletinin KCK'nin atmış olduğu adıma karşılık vermesi için, Türkiye'deki savaşın son bulması için toplandık. Türkiye'de 18 bin BM barış elçisi var. Ancak onlar neden şimdiye kadar barış için hiçbir adım atmadılar' diye konuştu.

ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI

Toplantıya aydın, yazar ve siyasi parti temsilcilerinin Türkiye'deki Kürt sorunun çözülmesi için Öcalan'ın serbest bırakılmasını istediler. Türkiye'nin operasyonlarında Federal Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan vatandaşların da etkilendiğini belirten katılımcılar KCK'nin eylemsizlik ilanına Türk hükümetinin karşılık vermesini istedi.

Basın açıklaması sonrası tüm katılımcıların ortak imzası ile BM, BM üyesi ülkelere, 30 milyon barış elçisine, Türkiye Konsolosluğuna, AB Parlamentosu, Arap Birliği ülkelerine ve Federal Kürdistan Bölgesi'ndeki yabancı devletlerin konsolosluğuna iletilmek üzere 5 maddelik sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde yer alan talepler şöyle:

  • KCK'nin ilan ettiği ateşkese destek veriyoruz. Umut ediyoruz ki bu kalıcı bir barış için eylemsizlik süreci uzatılmalı,

  • Dünyadaki sivil toplum kuruluşları Türkiye'deki Kürt sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için sorumluluk almalı,

  • BM, AB ve İslam Birliği ülkeleri Türkiye'de kalıcı bir barış için Türkiye'ye baskı uygulamalı,

  • Türkiye'deki aydın, yazar ve STK'lar Kürt sorununun çözümü için daha fazla sorumluluk alıp, KCK'nin eylemsizlik kararına destek vermeli,

  • Türkiye'nin barış için atacağı her adım bizim tarafımızdan desteklenecektir.

    ANF (gundem-online.net'ten alınmıştır)
  • Diğer Haberler