Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan ve Türkiye bayrakları altında basın açıklaması

Kürdistan ve Türkiye bayrakları altında basın açıklaması

26 Haziran 2012 Salı 15:31
Dicle- Fırat Diyalog Grubu adına Muhittin Batmanlı, Kürdistan ve Kürd sorununun çözümüne dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı.

Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı, Kürdistan ve Kürd sorunu ile ilgili olarak bugün saat 12:30'da dernek merkezinde bir basın açıklaması düzenledi.

Türkiye’de ilk defa Kürdistan ve Türkiye bayrağının yanında Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük posterlerinin yan yana olduğu bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında Kürtçe ve Türkçe konuşan Batmanlı şöyle dedi:

Özellikle Türk basınına seslenmek istiyorum, Türk ve Kürt kamuoyuna seslenmek istiyorum, Peygamberin yolundayım diyenlere seslenmek istiyorum, Ben Müslüman’ım diyenlere sesleniyorum; Bütün İslam ve Hristiyan kaynaklarına göre Nuh peygamber ya Ağrı dağındadır ya da Cudi dağındadır. Ama kaynakların çoğu Cudi dağı diyor. Mademki Nuh aleyhiselam Kürdistan coğrafyasında bir peygamberdir, insanlığın ikinci dedesidir, Ben Müslüman’ın diyenlere sesleniyorum; peki sizin Müslümanlığınız nerede? Nuh aleyhiselamın memleketi bombalanıyor, bir yıl, değil, iki yıl değil, beş yıl değil, on yıl değil, yüz yıl değil, Kürdistan sömürgeci bir şekilde bombalanıyor. Mademki siz gerçekten Müslümansınız, Nuh aleyhiselamın yolundaysanız, gelin hep beraber Nuh aleyhiselam’ın memleketi Cudi dağını hep beraber özgürlüğe kavuşturalım. Bu coğrafyada Kürtler’e de yer çok, Türkler’e de, Araplar’a da yer çoktur. Bu coğrafya hepimize yeter. Biz iddia ediyoruz ki Kürdistan devletinin kurulması Türklerin de faydasınadır, Arapların da Farsların da faydasınadır. Ve ben öncelikle bir insan olarak ve Kürdistan’da bir aktivist olarak Müslümanlara sesleniyorum, hodri meydan diyorum, gelin bu meseleyi tartışalım.

Yeter artık!  Vuruluyor asker köylü çocuğu, halktan insan, polis vuruluyor yine aynı, dağda PKK’li vuruluyor o da bizim insanımız, kardeşimiz ve çocuklarımız.  Gerek Türk coğrafyasında olsun, gerekse Kürt coğrafyasında olsun; Bir genelkurmayın, bir başbakanın, bir cumhurbaşkanının çocukları neden vurulmuyor bu ülkede?   O zaman gelin halk olarak bu savaşı bitirelim ve bu kanı durduralım. Eğer bu savaşı bitiremezsek, bunu bilmiş olalım ki Kürdistan’ın geleceği tehlikelidir.  Türkiye-Irak savaşı Kürdistan coğrafyasında olacak, Şuan gündemde Suriye savaşı var. Suriye savaşının olması halinde Türkiye tarafı da Suriye tarafı da Kürdistan’dır. Herhalukarda biz Kürdistan’da ölüyoruz ve öldürülüyoruz. Özellikle Kürdistanlılara sesleniyoruz; Gelin bu savaşı bitirelim. Ben Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum: gerçekten biz Kürtler ve Türkler kardeşlik ve barışı istiyoruz. Ben PKK’li ve BDP’li değilim ve hayatta onlara oy vermemişim. Ama Kürdistan’ın menfaati için, Türklerin menfaati için bu savaşın muhatabı Sayın Abdullah Öcalan’dır. O zaman Başbakan Erdoğan’ın,  Kürtlerin geleceği için, Türklerin yararına, Türkler ve Kürtler çocukları ölmesin diye gerekirse İmralı’ya gidip Öcalan ile görüşmesi lazım. Biz diyoruz ki savaşın muhatabı Öcalan’dır, PKK’dir. Ama bir çözüm gerekiyorsa savaş bittikten sonra bunun muhatabı yalnızca ne BDP’dir ne bir başka Kürt partisidir.  Bunun muhatabı biz bütün Kürdistanlılarız ve bütün Türkleriz.  Ve biz diyoruz ki Kürdistan Eyaleti sanki kurulmuş gibi, nasıl ki TBMM’de her Salı günü parti grupları toplanıyor, Biz de farz edelim sanki Kürdistan eyalati kurulmuş gibi bundan sonra her Salı günü biz de burada toplanacağız, gerek Türkiye’deki, gerekse Kürdistan’daki olaylar ile ilgili açıklamalar yapacağız.

Kürdistan’da sadece BDP yok, Kürdistan’da sadece Ak Parti yok. Kürdistan coğrafyasının büyük bir kesimi, sivil inisiyatif dediklerimizin çoğu barış istiyor, kardeşlik istiyor, huzur istiyor.      

Muhittin Batmanlı, yaptığı basın açıklamasının sonunda şu dokuz maddelik çözüm önerilerini ve taleplerini dile getirdi:

1-PKK ateşkes ilan etmeli

2-Devlet operasyonları durdurmalı

3-Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesud BARZANİ taraflar arasında arabulucu ve garantör olmalı

4-Bütün siyasi tutuklulara siyasi af çıkartılmalı

5-Cumhuriyet dönemi boyunca Kemalist rejim tarafından yapılan katliamlar için özür dilenmeli

6-Devletin elinde olan geçmiş döneme ait bütün arşivler açılmalı

7-Sayın Abdullah Öcalan ev hapsine alınmalı

8-Kürdistan önderlerinden başta Şeyh Said ve arkadaşları, Cibranlı Halit Beg ve arkadaşları, Seyid Rıza ve Bediüzzaman Said-i Kürdi olmak üzere bütün şehidlerinin mezar yerleri açıklanmalı

9-Kürdistan coğrafyası resmi olarak kabul edilmeli

Diğer Haberler