Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan ve Türkiye Kamuoyuna

Kürdistan ve Türkiye Kamuoyuna

25 Ağustos 2012 Cumartesi 03:44
Sorunların hak, adalet ve hürriyet temelinde ve karşılıklı müzakere ile çözülmesi en isabetli yöntemdir.

Kürdistan’da yıllardır devam eden savaş ortamı giderek şiddetlenmekte ve buna paralel olarak şiddetin dozu da artmaktadır. TSK ile PKK arasındaki savaşın yanı sıra; bir yandan cinayet, adam kaçırma, yol kesme, alıkoyma ve tehdit gibi olaylar devam ederken, diğer yandan Dîlok (Antep) örneğinde olduğu gibi “Kör Şiddet” masum canları  almaya devam etmektedir.

Kürdistan halkının hak, adalet ve hürriyet talebi Türkiye Cumhuriyetiyle yaşıttır. Bu davanın haklılığı tartışma konusu değildir. Ancak bu haklı davanın meşru olmayan şiddet yöntemleriyle, hukuk ve etik dışı eylemlerle gölgelenmesi kabul edilemez.

Din, vicdan, ahlak, uluslar arası hukuk ve Kürdistan halkının bağlı olduğu değerlere aykırı olan Dîlok (Antep)’taki bombalama olayı ve benzeri eylemler; kimden gelirse gelsin ve kime yönelirse yönelsin tarafımızdan mahkûm edilmiş ve bundan sonra da mahkûm edilecektir.

Günümüzde artarak devam eden şiddet eğilimi Ortadoğu ve Kürdistan coğrafyasını esir almış bulunmaktadır. Sorunların hak, adalet ve hürriyet temelinde ve karşılıklı müzakere ile çözülmesi en isabetli yöntemdir. Şiddetin yüceltilmesi topluma, tüm taraflara ve insani, İslami değerlere zarar verdiği gibi; Kürdistan ve diğer kardeş halkların yararına da değildir.

Kürdistan halkının muhatabı, Kürdistan coğrafyasını denetimi altında tutan devletler, hükümetlerdir. Kürt ve Kürdistan halkının kardeş halklarla, masum insanlarla, sivil kişilerle bir sorunu yoktur, olamaz. Haliyle cinayet, adam kaçırma, yol kesme, alıkoyma, tehdit ve sivil insanların ölümüne sebep olduğu için objektif olarak ‘terör’ eylemi olan Dîlok(Antep)’taki bomba patlatma olayı ve benzeri eylemleri şiddetle kınıyor ve sorumlularının bulunması için çağrıda bulunuyoruz.

Bu vesileyle, Kürt meselesi ve Kürdistan davasının hak, adalet ve hürriyet temelinde çözüme kavuşması için tüm ilgili tarafları (aktörleri, devletleri) biran önce barış amacıyla müzakereye ve diyaloga davet ediyoruz.

Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi/AZADÎ İnisiyatifi

Diğer Haberler