Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan yönetimi petrol anlaşmaları imzalayacak

Kürdistan yönetimi petrol anlaşmaları imzalayacak

04 Temmuz 2012 Çarşamba 10:32
Güney Kürdistan yönetiminin önümüzdeki günlerde uluslararası petrol şirketleriyle bir dizi anlaşma imzalayacağı bildirildi.

Federe Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani Dohuk’ta yaptığı bir açıklamada Irak hükümetinin veto ettiği Exxon’la yapılan anlaşmaya benzer anlaşmaların çok yakın bir süreçte başka uluslararası petrol şirketleriyle imzalanacağını söyledi.

Barzani, Güney Kürdistan yönetimi için petrolün kalkınmanın anahtarı olduğunu ifade ederek petrol sorununun kendileri için ulusal bir sorun olduğunu dile getirdi.

Irak hükümeti ile bölgesel yönetim arasında 2011'in sonlarından bu yana yaşanan sorunların başında bölgesel yönetimin imzaladığı petrol sözleşmeleri geliyor. Bağdat hükümeti, bu sözleşmeleri gayriresmi kabul ederken, bölgesel yönetim ise Irak Anayasası'nın kendilerine sözleşme yapma hakkı verdiğini savunuyor.

Federe Kürdistan yönetimi, son dönemde yabancı şirketlerle 40'a yakın petrol sözleşmesi imzalamış, bunlar arasında Amerikan Exxon Mobil şirketi ile imzalanan 6 sözleşme Bağdat hükümeti ile sorun yaşanmasına neden olmuştu.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, bu sözleşmelerin imzalanmasından sonra ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mesaj gönderip şirketin sözleşmelerini iptal etmesi için devreye girmesini istemişti. Beyaz Saray'ın bu talebe karşılık vermemesi üzerine Irak hükümeti bu şirketin Irak'ta yatırım yapmasını yasaklamıştı. (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları