Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan’da başkanlık ve parlamento seçim tarihleri

Kürdistan’da başkanlık ve parlamento seçim tarihleri

17 Nisan 2017 Pazartesi 21:23
Kürdistan’da başkanlık ve parlamento seçim tarihleri belli oldu.
Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ve Referandum Kurulu Üyesi Dr. Cotyar Adil, Kürdistan Başkanlığı ve Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 6 Kasım'da yapılacağını bildirdi.
Konuyla ilgili Kurdistan24 TV'ye açıklamalarda bulunan kurul üyesi Dr. Cotyar Adil, başkanlık ve parlamento seçimlerinin bir arada gerçekleştirileceğini ve seçim kurulunun bu çerçevede hazırlıklarına devam ettiğini söyledi. 

Seçmen listelerinin oluşturulması ve kayıt işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Adil, bu amaçla seçimler için gerekli teknolojik altyapının tamamlanması için de çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Parlamentonun 4 yıllık yasama süresinin bitecek olmasından dolayı tarihin 6 Kasım olarak belirlendiğini vurgulayan Dr. Cotyar Adil, başkanlık seçiminin de parlamento seçimleriyle birlikte gerçekleşmesi yönünde çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Başkanlık Ve Parlamento Bağımsızlık Referandumu Tarihini Belirler" 

Kürdistan’da gündemde olan Bağımsızlık Referandumu ile ilgili de konuşan Adil, referandum tarihinin belirlenmesinin seçim kurulunun görevi olmadığını ve bu konunun parlamento ve Kürdistan Başkanlığı’nın onayından geçtikten sonra kendilerine yapılacak başvurudan sonra belirleneceğini söyledi.

Kürdistan Başkanlık Yasası gereği, Kürdistan Başkanlığı, seçimlerinden 60 gün önce Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ve Referandum Kurulu'na seçimin yapılması için başvuruda bulunması gerekiyor. 

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin 20 Ağustos'ta görev süresinin dolmasından dolayı bu tarihten sonra seçim kuruluna başvurması halinde bu 60 günlük sürenin geçmesi şartından dolayı başkanlık ve parlamento seçimlerinin aynı tarihe alındığı bildirildi.

Nerina Azad

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları