Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan’da kişi başına yıllık gelir 5 bin dolar

Kürdistan'da kişi başına yıllık gelir 5 bin dolar

23 Eylül 2012 Pazar 00:25
Kürdistan Başkanı Mesud Barzani CDI kongresinde yaptığı konuşmada Kürdistan Bölgesinde kişi başına düşen yıllık gelirin 5 bin dolara yükseldiğini kaydetti.

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani İtalya’da düzenlenen Dünya Liberal Partileri Başkanları(CDI) kongresinde yaptığı konuşmada Kürdistan Bölgesinde kişi başına düşen yıllık gelirin 5 bin dolara yükseldiğini kaydetti.

Dünya Liberal Partileri Başkanları(CDI) kongresinin ilk gününde yaptığı konuşmada Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, 2002 yılında Kürdistan Bölgesinde kişi başına 257 dolar yıllık gelirin düştüğünü ancak bu rakamın 2012 yılında 5 bin dolara yükseldiğini kaydetti.

Kürdistan Bölgesinde işsizlik oranının düştüğüne de dikkat çeken Barzani konuşmasında işsizlik oranının %7’ye gerilediğini ve Kürdistan Bölgesinde yıllık 20 milyar dolarlık üretim yapıldığını ifade etti.

Kürdistan Bölgesinde 3 bin yabancı şirketin faaliyet yürüttüğünü kaydeden Barzani şunları söyledi; “Kürdistan Bölgesi şu an günlük 175 bin varil ham petrol ihraç ediyor ve bu rakamın 2014 yılında 1 milyon varile yükselmesini tahmin ediyoruz.”

Barzani son olarak Baas rejimi döneminde boşaltılan ve yıkılan 4500 köyden şu ana kadar 4 bin köyün yeniden inşa edildiğini de sözlerine ekledi. (Dengê Azad)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları