Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan’da Peşmergeler Alarma Geçti

Kürdistan'da Peşmergeler Alarma Geçti

18 Kasım 2012 Pazar 06:05
Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, peşmergelere “tüm saldırılara karşı koymak için hazır olun” talimatı verdi.

Irak askerleri ile perşmergeler arasında Cuma günü Tuzhurmatu kentinde yaşanan çatışma ardından Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, peşmergelere “tüm saldırılara karşı koymak için hazır olun” talimatı verdi.

Merkezi Bağdat hükümeti ile Federal Kürdistan Bölgesi arsındaki petrol gerilimi tırmanarak devam ederken, Kürt kenti Kerkük etrafında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Mesut Barzani yaptığı yazılı açıklamada Cuma günü peşmergeler ile Irak güçleri arasında Tuz Hurmatu’da çatışma yaşandığını belirterek, “Bir kişi öldü, birçok kişi de yaralandı” dedi.

Barzani, peşmergeleri “provokasyonlara yanıt vermemeye ve tüm saldırılara karşı koymak için hazır olmaya” çağırdı.

Kerkük’te yeni kurulan Dicle Operasyonlar Merkezi’ni yöneten Irak ordusundan General Abdulamir El Zaidi, hiçbir peşmergenin bu olaya karışmadığını, alandaki operasyonun bir şüpheliyi yakalamak için olduğunu savundu.

Eylül ayında kurulan Dicle Operasyonlar Merkezi’nin açılışı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Bu merkez Hewler ile Bağdat arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine yol açtı. Merkezi yetki alanı Diyala ve Selahaddin eyaletlerini de kapsıyor.

Bu merkezin açılışı ardından 16 Kasım günü açıklamada bulunan Mesut Barzani, “Kerkük ve Diyala’da Dicle Operasyonlar Merkezi’nin uygulamaya konulması Irak hükümeti tarafından anayasaya aykırı olarak alınmış bir tedbirdir” dedi.

Barzani, bu merkezin eylemleri ve amaçlarının Kürt halkının çıkarlarına, siyasi sürece, tartışmalı bölgelerdeki durumun normalleşmesi süreci ile birlikte yaşamaya karşı olduğunu söyledi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları