Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan’daki ”Devlet destekli Irkçı Yazılar Kaldırılsın

Kürdistan'daki "Devlet destekli Irkçı Yazılar Kaldırılsın

11 Aralık 2012 Salı 18:56
Diyarbakır'dan Hakkari'ye kadar bütün şehirlerin işlek yerlerine yazılan levhalarda "Ne Mutlu Türküm Diyene", "Türk Öğün Çalış Güven" gibi ırkçı-ayrımcı sloganların derhal kaldırılmasını istiyor.

12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin ardından Kürtlerin yaşadığı Doğu ve Güneydoğu'da, Diyarbakır'dan Hakkari'ye kadar bütün şehirlerin en işlek yerlerine kocaman levha şeklinde asılan yazılarda"Ne Mutlu Türküm Diyene", "Türk Öğün Çalış Güven" gibi ırkçı-ayrımcı ve şovenist sloganlar yer alıyor. Sokaktaki vatandaş ise bu tür milliyetçi söylemeleri içeren sloganların derhal kaldırılması gerektiği fikrinde hemfikir.

1980 Askeri Darbe'sinden hemen sonrasında asılan tartışmalı tabelalardan biri de Diyarbakır'da bulunuyor. Diyarbakır Valiliğinin tam karşısında bulunan cadde üzerinde bulunan "Ne Mutlu Türküm Diyene" yazılı tabela, birçok yeri paslanıp çürümesine rağmen hâlâ yerinde duruyor. Resmi tören güzergâhı üzerindeki ırkçı ve ayrımcı tabelanın kaldırılması yönünde halkın yoğun talebinin olmasına rağmen herhangi bir adımın atılmadığı ortaya çıktı.

Irkçı sloganlar hakkında İlke Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunan Diyarbakırlılar, "Bu coğrafyada herkes Türkiye vatandaşı olabilir, ama kalkıp ta Türk olmak zorunda değildir. Bu tür yazıların yazılması bize göre çok yanlış. Bu tür yazılar ırkçılığı artırıyor ve bu ırkçı zihniyet devam ettiği sürece bu tür yazıların kaldırılmasının zor olduğunu biliyoruz. Bizler vatandaş olarak bu tür yazıların göz önünde olmamasını istiyoruz bu tür yazılar bizleri rahatsız ediyor, batı da o kadar bu türden yazılar yokken neden Kürtlerin yaşadığı Doğu ve Güneydoğuda bu kadar çok yazılmış bunun üzerinde düşünülmesi gerek'' şeklinde konuştular.

Sokaktaki vatandaş son olarak yetkililerden bu tür ırkçı ve ayrımcı yazıların derhal kaldırılmasını istediklerini belirttiler.

Bu tabelaların kimler tarafından yazdırıldığı ve asıldığı sorusu yıllarca cevapsız kaldı. Karayolları, özel idare ve belediyeler, tabelaların kendilerine ait olmadığını iddia ederken söz konusu yazıların kaldırılması için valilerin talimat vermesi gerekiyor. (Osman İçli-M.Sait Adiyaman-İLKHA)

Diğer Haberler