Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdistan’dan Irak’a ültimatom

Kürdistan'dan Irak'a ültimatom

24 Kasım 2012 Cumartesi 09:26
Güneyli Kürd ve Kürdistanlı siyasi parti ve gruplar, Irak'a ültimatom niteliğinde bir açıklama yayınladı.

Kürdistan Başkanlığı sitesinde yer alan bir habere göre, Başkan Mesud Barzani, Güney Kürdistanlı siyasi gruplarla Irak Başbakanı Maliki’ye bağlı Dicle Operasyonu Birlikleri’nin Anayasanın 140. Maddesi’nde belirtilen “sorunlu bölgelere” doğru yola çıkmasının yol açtığı gerginliği görüşmek amacıyla bir araya geldi. 22 Kasım 2012 tarihinde Selahaddin kentinde yapılan toplantı sonucunda ortak bir açıklama yayınlandı.

Dengê Azad(dengeazad.com) adlı Kürt internet sitesinin Kürdistan Başkanlığı resmi sitesine dayandırdığı habere göre; “Siyasi taraflar Irak hükümetinin derin bir krizle yüz yüze olduğu konusunda hemfikirdirler” diye başlayan ortak açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi:

“Irak hükümeti derin bir kriz içindedir. Bu kriz kendini, Anayasa’nın ayaklar altına alınması, siyasi tartışmalarda ordunun kullanılması, diktatörlüğe yönelme, siyasi anlaşmaların ayaklar altına alınması, yetersiz hizmetler, yolsuzluğun artması, idari krizin devam etmesi, siyasi gerginliğin derinleşmesi biçiminde göstermektedir.

“Toplantıya katılan taraflara göre, Dicle Operasyonu Birlikleri’nin kurulması ve sorunlu bölgelerdeki askeri faaliyetler Anayasa ruhunun ayaklar altına alınmasıdır. Kürtlere yönelik şoven saldırıların tekrarlanması gibi tehlikeleri içinde barındırmaktadır. Bağdat Hükümeti’nin içinde bulunduğu krizi Kürdistan Bölgesi’ne ihraç etme çabasıdır.

“Siyasi grupların temsilcileri Dicle Operasyonu Birlikleri’nin dağıtılmasının gerekliliği konusunda ısrarlıdırlar ve bu amaçla her türlü siyasal ve Anayasal yola başvuracaklardır. Ayrıca Irak Ulusal İttifakı ve Irak Parlamentosu’nda bulunan öteki siyasi gruplara ortak bir mektup göndererek, Kürdistan halkının, Anayasa’nın ayaklar altına alınmasına, diktatörlüğün geri gelmesi tehlikesine karşı, ortak tavrını gösterme kararına vardılar.

“Bu toplantının tüm taraflara mesajı Kürdistan halkının ortak tavrı ve iradesidir. Siyasi güçlerin, Kürdistan Bölgesi’nin huzurunun korunmasında ve Irak’ta demokratik, anayasal federalizm projesinde kararlı olmasıdır. Irak’taki derin krizin çözülmesi için tüm yasal yollara başvurarak ve öteki siyasi gruplarla işbirliği halinde çaba sarf etmektir.”

Toplantıda sorunların barışçıl biçimde, diyalogla çözülmesine yapılan vurgunun yanı sıra taraflar, beklenmeyen her gelişme konusunda, Kürdistan Peşmerge Güçleri’ne desteklerini açıkladılar.

Toplantıya aşağıdaki örgütlerin katıldığı bildirildi:

Kürdistan Demokrat Partisi-PDK;

Kürdistan Yurtseverler Birliği-YNK,

Goran Hareketi,

Kürdistan İslam Birliği Partisi,

Kürdistan İslam Topluluğu,

Kürdistan İslam Hareketi,

Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi,

Kürdistan Emekçiler Partisi,

Kürdistan Komünist Partisi,

Türkmen Demokrat Hareketi,

Türkmen Yenilik Hareketi,

Erbil Türkmen Listesi,

Kildan-Süryan-Asur Halk Meclisi,

Asur Demokrat Hareketi,

Ermeni Listesi

Diğer Haberler