Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Kürdistani Partiler: İç çatışmalar Kürd Milletine hizmet etmez

Kürdistani Partiler: İç çatışmalar Kürd Milletine hizmet etmez

06 Mart 2017 Pazartesi 02:10
Kürdistani Partiler, Şengal'de Roj Peşmergeleri ile PKK'ye bağlı güçler arasında çıkan çatışma ile ilgili ortak bir mesaj yayımladı.

PAK, PDK-Bakur, PSK ortak imzasıyla ve " İç çatışmalar  Kürt milletine hizmet etmez" başlığıyla yayımlanan mesajda, "iç çatışmaların Kürt davasına zarar verdiği ve halkı kalbinde yaralar açtığı" ifade edilerek,  Kürtlerin bu tür çatışmalardan herhangi bir fayda görmediği belirtildi.

Şengal'in Kürdistan'ın yönetimine bağlı olduğu hatırlatılan mesajda, "Güney Kürdistan’daki tüm silahlı güçler Güney Kürdistan Hükümeti ve Parlamentosu’nun iradesine saygı göstermeli, onlara sorun çıkarmamalıdırlar." denilerek, Kürdistan'daki hiçbir silahlı gücün bölgede bağımsız olmadığı ve bu bölgeler üzerinde Kürdistan hükümeti dışında kimsenin bir hakka sahip olmadığı belirtildi.

"Kürdistan Hükümeti Peşmerge Bakanlığı’nın denetimi ve iradesi dışındaki silahlı yapılar da Kürdistan Hükümeti ve Parlamentosu’nun iradesine saygı duymalı ve biran önce Şengal’den çekilmelidirler." denilen mesajda bölgede Kürdistan hükümeti ve Peşmerge Bakanlığına bağlı güçler dışında kimsenin kendi inisiyatifiyle hareket edemeyeceği hatırlatıldı.

Mesajda ayrıca, PKK'ye bağlı güçlere seslenilerek, "Bizler, Roj Peşmergeleri ve YPŞ güçlerini bu tür çatışmalara bir daha yol vermemeye ve bir an önce Güney Kürdistan Hükümetinin irade ve çözüm yaklaşımına uygun hareket etmeye davet ediyoruz." denildi.

Nerina Azad

Diğer Haberler