Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdler, adını, kültürünü, anadilini, kendini yönetme hakkını istiyor

Kürdler, adını, kültürünü, anadilini, kendini yönetme hakkını istiyor

12 Ağustos 2012 Pazar 05:20
Altan Tan, "Kürdler de diğer halklar gibi varlıklarının tescil edilmesini istiyor. Adını, kültürünü, anadilini, kendini yönetme hakkını istiyor" dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Türkiye'nin bölgesel güç olmak istemesi halinde elini ABD, İngiltere, Rusya ve Çin'e değil, yanı başındaki Kürd kardeşlerine uzatması gerektiğini belirterek, "Bugüne kadar baskılara ve tehditlere boyun eğmedik, bundan sonra da asla boyun eğmeyeceğiz. Sizi adil ve insan olmaya, Ortadoğu'daki bütün kardeşlerinin barışını tanımaya mecbur edeceğiz." dedi.

Aydın'ın Ovaeymir Belediyesi, Ramazan ayı dolayısıyla Belediye Düğün Salonu'nda iftar yemeği verdi. İftar yemeğine, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP PM üyeleri Emir Ali Çelebi ve Hamdullah Müftüoğlu, BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan, BDP Aydın İl Başkanı Osman Dağtekin, Ovaeymir Belediye Başkanı Muzzafer Yöndemli, Savuca Belediye Başkanı Ahmet Ölçer, Aydın'daki emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. İftar yemeğinde konuşan BDP Aydın İl Başkanı Osman Dağtekin, can kayıplarının olduğu ve kanın aktığı bir süreçten geçtiklerini belirterek, Ramazan ayının barışa vesile olması dileğinde bulundu.

'Kürdler de diğer halklar gibi varlıklarının kabul edilmesini istiyor'

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, çok hassas bir süreçten geçtiklerini ifade ederek, Ortadoğu ve İslam dünyasının, Kuzey Afrika'nın kaynadığı ve yeniden şekillendiği bir dönemde olduklarını kaydetti. Suriye, Irak, İran ve Türkiye'de yaşayan ve nüfusları 40 milyona dayanmış bir halkın, isimsiz, kimliksiz, statüsüz yaşadığını belirten Tan, "Kürdler de Ortadoğu'daki diğer halklar gibi varlıklarının tescil edilmesini istiyor. Adını, kültürünü, anadilini, kendini yönetme hakkını istiyor" dedi. Suriye'de, Irak'ta ve Şemdinli'de Müslüman kardeşlerinin kanının döküldüğünü dile getiren Tan, sözlerine şöyle devam etti: "Bütün coğrafyaya sulhun, barışın ve esenliğin gelebilmesi için, önce adaletin gelmesi lazım. En fazla kirletilen ve anlamsızlaştırılan kelimeler barış ve kardeşlik kelimeleridir. Barış ve kardeşliğin gerçek anlamda olabilmesi için, kardeşlerin birbirleri ile kucaklaşabilmeleri için, birinci şart adalettir. Adaletin, hak ve hukukun olmadığı yerde kardeş kardeşe düşman hale gelir'' diye kaydetti.

'Erdoğan, savaşın ve kabadayılığın dilini terk et'

Başbakan Erdoğan'a seslenen Tan, "Bu Ramazan günü bütün coğrafyamız alev alev yanıyor. Bu Ramazan günü Başbakan'a sesleniyoruz; savaşın dilini, kabadayılığın dilini terk et, hakaret ederek, meydan okuyarak bir yere varamayız. Ey Başbakan! Sen Ortadoğu'da lider olmak, Türkiye'yi bölgesel güç yapmak istiyorsan, ABD'ye, İngiltere'ye, Rusya ve Çin'e gitmene gerek yok. Burnunun dibindeki Kürd kardeşlerine ellerini uzat ve kardeşlerin ile kucaklaş. Sen burnunun dibindeki kardeşlerin ile bu sorunu çözemezsen, değil Ortadoğu'nun lideri olmak Adana'nın, Antep'in ötesinin lideri bile olamazsın. Bugüne kadar baskılara ve tehditlere boyun eğmedik, bundan sonra da asla boyun eğmeyeceğiz. Sizi adil ve insan olmaya, Ortadoğu'daki bütün kardeşlerinin barışını tanımaya mecbur edeceğiz." dedi.

Diğer Haberler