Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
’Kürdler Haklarını İstemede Israrcı’

'Kürdler Haklarını İstemede Israrcı'

05 Ağustos 2010 Perşembe 02:19
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Kürtlerin kendi meşru ve anayasal haklarını istemede ısrarcı olduğunu söyledi.
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 140. madde, peşmerge sorunu, petrol ve gaz konusundaki anlaşmazlıklara rağmen Kürt güçlerinin kendilerini Irak'ta, sorunun değil çözümün bir parçası olarak gördüğünü söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan Kadınlar Birliği Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Kürtlerin kendi meşru ve anayasal haklarını istemede ısrarcı olduğunu söyledi. Barzani, “Kürtler Irak'ın yeni hükümetinin oluşmasında pozitif rol oynayacak. Kürdistan Bölgesi'ndeki istikrar, Irak'ın bütünündeki istikrar ile bağlantılıdır. Bunun tersini düşünmek doğru değildir” dedi.

Bağdat ve Erbil arasında özellikle Kerkük'ün statüsü ile ilgili hala ciddi anlaşmazlık noktaları bulunuyor. Çözüme kavuşturulamamış alanlar, nüfus sayımı, petrol kaynaklarının paylaşımı, Peşmerge güçlerinin legal statüsü anlaşmazlık konularının başında geliyor.

AKnews

Diğer Haberler