Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdler özgürleşmedikçe Ortadoğu’da özgürlük gerçekleşmez

Kürdler özgürleşmedikçe Ortadoğu’da özgürlük gerçekleşmez

09 Ekim 2012 Salı 20:23
“Kürdler özgürleşmedikçe Ortadoğu’da özgürlük gerçekleşmez” diyen Baydemir, Kürd halkının özgürlüğü Türk, Fars, Arap halklarının zararına değildir.” dedi.

Suriye’deki gelişmeleri paylaşmak amacıyla çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’le görüştü.

Suriye Kürt Yüksek Konseyi 1. Dönem Sözcüsü Ehmed Silêman, Suriye Kürtleri İleri Demokrat Partisi’nden Varoj Telo ve Suriye Komitesi Sözcüsü Muhittin Batmanlı’dan oluşan heyet Suriye’deki siyasi gelişmelere ilişkin görüş alışverişi yapmak üzere Diyarbakır’daydı. Diğer partilerle de görüşme yapan heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Baydemir, Ortadoğu’da Kürtler için yaşam çok zor ve zahmetli olmasına rağmen Kürtlerin hiçbir halka düşmanlık etmediğini, sadece kendi topraklarında özgür ve onurlu bir yaşamı arzuladıklarını söyledi. Baydemir, “Kürtlerin doğuda ve batıda özgürleşmesi, Ortadoğu’daki tüm halkların barış ve huzurunun temelini oluşturacaktır” dedi.

“Kürtler özgürleşmedikçe Ortadoğu’da özgürlük gerçekleşmez” diyen Baydemir, Kürt halkının özgürlüğünün Türk, Fars, Arap halklarının zararına değil aksine onların özgürlüğü Kürtlerin özgürlüğüne kavuşmasına bağlıdır” diye konuştu. Tüm Ortadoğu halkları arasında kardeşliğin ve eşitliğin tesis edilmesini dileyen Baydemir, “Bizim gönlümüzde Suriye Kürtlerinin yeri çok özeldir. Babalarımızın ve dedelerimizin birbiri üzerine emeği çoktur. Dar günlerde birbirlerine sahip çıkıp kucak açtılar. Hepimizin yüreği sizinle çarpıyor. Oradaki halkımızın başı ağrıdığında bizim burada yüreğimiz acır. Sizin mutluluğunuz bize moral olarak dönüyor” dedi. 21. yüzyılda başarıya giden yolun ittifaktan geçtiğine işaret eden Baydemir, “Temennimiz sizin bu birliğinizin hiçbir zaman bozulmamasıdır” dedi.(ANF)

Diğer Haberler