KEÇELÎ NÊŞINÊ CENNET! [Avdirehîm Y.]
Seyda, melayê filon dewi rojo îne xutbi di vatêne "keçelî, korî, topalî û lengî nêşinê cennet!"
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Kürdler ve Kürdistani şahsiyetler sahipsiz değildir

Kürdler ve Kürdistani şahsiyetler sahipsiz değildir

20 Aralık 2016 Salı 22:48
Kürdler, kendilerine reva görülen her edepsizlik ve zulme karşı meşru çerçevede tepkilerini ortaya koyabilmeli.

Sedat Doğan

Kürdler, kendilerine reva görülen her edepsizlik ve zulme karşı meşru çerçevede tepkilerini ortaya koyabilmeli.

Kürd halkı ve Kürdistani şahsiyetler sahipsiz değildir.

Şeyh Said Kıyamı, tarih boyunca mazlum bırakılmış Kürd milletinin kendisine dayatılan gayri insani ve gayri ahlaki bir zulme karşı vermiş olduğu onurlu ve şerefli bir kıyam ve mücadelenin adıdır.

Şehid Şeyh Said, bu topraklarda hem Kürdlerin, hem Müslümanım diyebilen bütün kesimlerin saygı duyduğu bir İslam âlimi ve ortak bir değerdir.

Lozan Antlaşması 20 Kasım 1922'de başladı, 24 Temmuz 1923’te imzalandı. Şeyh Said Kıyamı 8 Şubat 1925’te başladı, 29 Haziran 1925’te merhum Şeyh Said ve arkadaşlarının idamıyla son buldu.

Tarihi ters yüz ederek bunun üzerinden algı operasyonları yaratmanın kimseye bir faydası dokunmaz.

Çok farklı milletlerden oluşmuş İslam milletler topluluğunda hiçbir kavim, millet, mezhep veya anlayış diğerini tahkir ve rencide etme hakkına sahip değildir…

Bu nedenle çok farklı millet ve toplulukların yaşadığı, insan hakları kültürü ve hukuk sicili temiz, demokrasisi normal olan bir ülkede, prof unvanını almış ve kendi soy ve değerlerine gerçek anlamda saygısı olan hiç kimse, gerekçesi ne olursa olsun, farklı millet ve kimliklere yönelik seviyesiz bir üslupla, hakaretamiz ve rencide edici ifadeler kullanamaz. Bu tarz beyanlarda bulunamaz.

Başta bu beyan olmak üzere, bu ve buna benzer açıklamaları kınıyoruz.

Bu tarz açıklamaların çok kimlikli toplumların toplumsal barış ve huzur iklimini temelden sarstığını, bu nedenle ilgili mercileri bu tarz beyanları yapanlar hakkında gerekli işlemleri yaparak, bu tarz ötekileştirmelerin önüne geçmeye davet ediyoruz.

Kürd halkı ve Kürdistani şahsiyetler sahipsiz değildir.

Kürdlerden yükselen tepkiler, kıblelerini şaşıranlara geri adımlar attırır.

Diğer Haberler