Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük

Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük

07 Nisan 2017 Cuma 19:14
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İsmet Yüce

Tarihi fırsatlar her zaman gelmez. O fırsatlar geldiğinde hazırlıklı olunmadığı takdirde istenen sonuç elde edilmeyebilir.

Bu tarihsel fırsatlar bazen bölgenin veya ulusun işine de yaramayabilir. Kürt halkı gibi bu fırsatlara ihtiyacı olan halklar için böylesi zamanlar çok fazla önemlidir.

Çünkü bu tarihi fırsatlar çok az çıkabiliyor. Bu fırsatlar ortaya çıktığında ya hazırlıksız yakalanıyor ya da yerel veya uluslararası güçler bunu kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Kürtlerin tarihi kaçan bu fırsatların yarattığı uğursuzluklarla doludur.

Özellikle Ortadoğu gibi bir yerde bölgenin en stratejik yerinde yaşayan kadim halkı Kürtler çeşitli oyunlara kurban ediliyor. Kürtler, içten bölme, yanlış yönlendirme, sınırlı çıkarlar sunma gibi durumlarla oyalandırılarak tarihsel fırsatın dışına itiliyor. Bununla baş etmenin tek yolu birlik hareket etmek, örgütlü ve halkın çıkarlarını temel alan bir strateji ile mümkündür.

Günümüz dünyasında belki de her anlamda birlik anlayışına, ortak düşünce ve harekete en çok Kürt milletinin ihtiyacı var. Kürtlerin örgütsel, bireysel veya bölgesel ne sorunları olursa olsun bir tarafa bırakarak birlikte hareket etmenin yöntemini geliştirmeleri gerekirken maalesef tam tersi bir durum yaşanıyor.

En basit çıkarlarımız konusunda bile bunun Kürt halkının tarihsel çıkarlarına uygun olup olmadığına bakılmadan, negatif, bireysel, yıkıcı, eleştiri ve tavırlara giriliyor. Bu durum daha çok emek sürecinde uzak olanlar tarafından geliştiriliyor.

İşgalci güçlerin işine yarayan bu tavır ve eleştirilerden uzak durmak, yapıcı, bütünleştirici teoriler ve pratikler geliştirmek tarihsel fırsatları kullanmanın en önemli yolu görünüyor.

Bireysel hareket ve psikolojik rahatlamalara yarayacak, Kürt halkının evlatlarını, tarihini eleştiren yok sayan yazı, tavır ve pratikler, kişi veya örgütlerin kendilerini rahatlatmaları dışında hiçbir fayda sağlamaz.

Bir işin ulusal fayda getirmesi bekleniyorsa eleştiri ve öneri gerekir. Ulusal fayda sağlamayan hiçbir düşünce kendini kurtarmaya bile yetmez.

Bazı internet sitelerinde, gazete, kitap veya röportajlarda yurtdışında yaşayan Kürt aydınlarının ve oluşturdukları yapıların Kürdistani gruplara, aydınlara eleştiriden başka bir şey getirmediklerini görüyoruz. Hatta bazen bu kişilerin hakareti de aşan demeçlerini görüyoruz. Bu arkadaşların tavırlarının Kürt halkına ve tarihine hiçbir katısının olmadığı ortadadır. Halk ve bu halka emek veren çevreler bu yıkıcı ve işgalcilere fırsat veren davranışları onaylamamaktadır.

Sürekli kendini tekrar eden, programı olmayan, sistemin işine yarayan hareket tarzı gericiliktir. Dünyada eşi olmayan psikolojik bir yaklaşımdır. Ulusal çıkış, program, pratik öneri, emek olursa faydalı olur, buna her tarza gereksinim vardır. Eleştirel olunabilir ancak bütünlüklü, çözücü olmalıdır. Kürt milletinin buna her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır.

Herkes işgalci çevreleri sevindiren, memmun eden tavır ve açıklamalardan uzak durmalıdır. Şu an büyük bir zamandır. Rojava’dan, Rojhilat’a ve Kerkük’e kadar Kürdistan coğrafyası fiili olarak birleşik haldedir.

Bu tarihsel fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Seferberlik ruhu ile teorik ve pratik süreci birleştirerek heyecanla desteklemeliyiz. Her Kürt bugün kendine düşen bu sorumluluğu yerine getirmelidir.

Türk basını bugün Kerkük’te Kürdistan bayrağının dalgalanması üzerine, “Kürtlerin tarihi hayali gerçek oldu” diye başlık atıyor. Bu manşetler işgalcilerin rahatsızlıklarının göstergesi. Kerkük, Kürdistan’ın Kudüs’üdür. Kalbidir. Gerisi detaydır. Detaylara takılıp kalmamak lazımdır. Buna en çok şimdi ihtiyaç vardır. Bunun üzerine birlikte yürümeliyiz.

Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir. Başta söylediğimiz gibi tarihsel fırsatlar her zaman gelmez, geldiğinde ise aynı koşullarda gelmez.

Rûdaw

Diğer Haberler