Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Küresel gıda krizi geliyor

Küresel gıda krizi geliyor

22 Temmuz 2012 Pazar 05:30
Dünyada önemli tarım bölgelerinde yaşanan kuraklıklar gıda fiyatlarını etkilemeye başlarken özellikle tahıl fiyatlarındaki artış endişe verici düzeye ulaştı.

Son 5 haftada buğdayın fiyatının yüzde 50 oranında artması gelecekteki gıda krizinin nasıl yaşanabileceği konusunda ipuçları veriyor.

ABD’yi etkisi altına alan ve son 24 yılın en kötüsü olarak kabul edilen kuraklık nedeniyle tahıldan et ürünlerine kadar birçok gıda ürününün fiyatı yükseliyor. Rusya’da ise mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklar nedeniyle tahıl üretiminin düşmesi bekleniyor.

ABD ve Rusya dünyadaki tahıl üretiminin nerdeyse yüzde 20’sini gerçekleştiriyor. Her iki ülke de çok yüksek talebin bulunduğu iç pazarın yanı sıra önemli oranda gıda ürününü ihraç ediyor.

Dünya Bankası yetkililerine göre bu iki ülkede yaşanacak gıda krizi zincirleme olarak dünyadaki birçok ülkeyi etkisi altına alacak.

Bunun nedeni ise kuraklığın olmadığı ülkelerdeki tarım üreticilerinin ürünlerini daha yüksek fiyatla almak isteyen ABD ve Rusya gibi ülkelere ihraç etme eğilimi. Yani 2012 büyük bir ihtimalle tarım üreticileri için karlı bir yıl olacak. Ancak tüketiciler açısından aynı tespit yapılamıyor.

Hatırlanacağı gibi 2007-2008 yıllarında benzeri bir kuraklık yaşanmış ve bu da birçok fakir ülkede ayaklanmalara neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) Abdulriza Abbassiyan yaptığı açıklamada mısır, soya fasulyesi ve buğday fiyatlarında bir rahatlama görülmemesinin kendilerini endişelendirdiğini ifade etti.

Bu hafta Chicago gıda borsasında mısır fiyatları geçtiğimiz aya göre yüzde 53 artış gösterdi. Un fiyatlarında yüzde 41’lik bir artış yaşanırken soya fasulyesi fiyatlarındeki artış yüzde 27 olarak gerçekleşti.

Diğer Haberler