Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kurt, Faili Meçhulleri Soruyor

Kurt, Faili Meçhulleri Soruyor

27 Ağustos 2010 Cuma 13:51
Kurt, "17 bin 500 faili meçhul cinayetin aydınlatılamamasının nedeni HSYK'dır" dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Güneydoğu Anadolu'da 90'lı yıllarda işlenen cinayetleri hatırlatarak, "17 bin 500 faili meçhul cinayetin aydınlatılamamasının nedeni HSYK'dır" dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, referandum gezileri kapsamında ilçe ve köyleri tek tek gezerek, 12 Eylül tarihinde halkın oylayacağı Anayasa maddelerini vatandaşlara anlatmaya devam ediyor. Hani ilçesine bağlı Çardak, Sütlü ve Koyungüden köyleri ile Gürbüz beldesini ziyaret eden Kurt'a, AK Parti eski Milletvekili Av. Cavit Torun da eşlik etti. Gürbüz beldesinde halka hitap eden Milletvekili Kurt, Türkiye'nin demokratikleştirilmesi ve daha yaşanabilirliği için hazırlanan Anayasa paketinin TBMM'den geçirirken, yaşadıkları engellere dikkat çekti. Muhalefetin tüm engelleme manevralarına karşın paketi, gecelerini gündüzlerine katarak Meclis'ten geçirdiklerine değinen Kurt, ana muhalefet partisi CHP'nin daha önce yaptığı gibi bu paketi de, iptal ettirmek uğruna Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü söyledi. Kurt, Anayasa Mahkemesi'nin kendini Meclis'in yerine koyarak halkın menfaatine olan yasaları iptal ettiğine işaret ederek, "CHP şimdiye kadar 150 kez Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Anayasa Mahkemesi de ne yazık ki birçok yasayı hep iptal etti. Bu mahkeme geçmişte, 411 oyla geçen ve başörtülü genç kızlarımıza okuma imkanı sağlayan maddeyi iptal etti. Üstelik de bu maddeyi, AK Parti'nin kapatma davasında delil olarak kullanmaya çalıştı. 12 Eylül'de oylayacağınız bu Anayasa paketi ile sizler Anayasa Mahkemesi'nin elinizden aldığı bu yetkiyi tekrar almış olacaksınız" diye konuştu.

Pakette en çok tartışılan maddelerden biri olan ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını düzenleyen madde ile ilgili açıklamalarda bulunan Kurt, kurulun şimdiki yapısının, geçmişte Güneydoğu'da işlenen birçok faili meçhul cinayetleri aydınlatılmasında engel olduğunu söyledi. Gelecek kuşakların bu paketi geçiren atalarını hep iyi bir şekilde yad edeceklerini belirten Kurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bölgemizde 90'lı yıllarda işlenen 17 bin 500 faili meçhul cinayetin aydınlatılamamasının nedeni HSYK'dır. Bu kurulun malum zihniyetini, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'yı acımasız bir şekilde görevden alırken gördük. Cumhuriyet tarihi boyunca bölge halkı hep zulüm gördü. Kimse bunlardan hesap sormadı. 12 Eylül'de HSYK'nın yapısını değiştirmeye var mısınız? 12 Eylül 2010'da 12 Eylül askeri darbesini yargılamaya var mısınız?"

Bu arada belde halkı Abdurrahman Kurt'un konuşması sırasında sık sık alkış ve tempo tutarak, "12 Eylül'ü yargılayacağız, değişime evet" sloganları attı.

Diğer Haberler