Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Heyeti Adalet Bakanı ile ”Ölüm Oruçları”nı Görüşecek

Kürt Heyeti Adalet Bakanı ile "Ölüm Oruçları"nı Görüşecek

07 Kasım 2012 Çarşamba 08:16
Kürt siyasi parti ve oluşumların temsilcilerinden oluşan bir heyetin, Adalet Bakanı ile "Ölüm Oruçları"na ilişkin görüşeceği öğrenildi.

[YENİLENDİ] Kürt siyasi parti ve oluşumlarının temsilcilerinden oluşan bir heyetin yarın (perşembe günü)  adalet bakanı Sadullah Ergin ile "Ölüm Oruçları"na ilişkin görüşeceği öğrenildi.

Yarın saat 14.00'te gerçekleşmesi beklenen görüşmenin içeriğinin "Ölüm Oruçları"na ilişkin olduğu, hükümlü ve tutukluların talepleri, hükümetin tavrı ve "Ölüm Oruçları"nın sonlandırılması için yapılabilecekler hususunda istişarede bulunulacağı, Kürt heyetinin bazı önerilerde bulunacağı öğrenildi.

Kürt Heyetine yakın bazı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, "Ölüm Orucu"ndaki tutuklu ve hükümlülerin talepleri arasında yer alan anadilde savunma hususunda hükümetin çalışma yapma kararı aldığı, bu kararın biran evvel sonuçlandıırılması ve içeriğinin ileride sıkıntıya sebep olmaması için önerilerde bulunulacak.

Keza, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasının basit bir idari işlem ile gerçekleşebileceği ve sorun oluşturmayacağı inancının adalet bakanına iletileceği öğrenildi.

Anadilde eğitim için hükümetin bir irade beyanında bulunmasının şimdilik kafi olacağı, "Ölüm Oruçları"nın bu çerçevede sonlandırılmasının mümkün olacağı fikri hakim.

Kürt heyetinin hükümlü ve tutukluları temsilen değil, milli ve insani sorumlulukları gereği adalet bakanıyla görüşeceği ve olumlu adımların atılması, "Ölüm Oruçları"nın daha fazla mağduriyete sebep olmadan sonlandırılması için çaba göstereceği gelen bilgiler arasında.

Heyetin önerilerine hükümetin ve PKK cenahının vereceği cevap merak konusu olurken, bunun için heyetin görüşme sonrası yapacağı açıklama önem arzediyor.

Heyetin, HAK-PAR'dan (Hak ve Özgürlükler Partisi) Seher EROL, KADEP'ten (Katılımcı Demokrasi Partisi) Lütfi BAKSİ, ÖSP'den (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi) Hasan FIRAT, DDKD'den (Devrimci Demokrat Kürt Derneği) İmam TAŞÇIER, DİCLE-FIRAT DİYALOG GRUBU'dan Muhittin BATMANLI ve AZADİ İNİSİYATİFİ ( Hak ve Adalet İçin Kürdistan İslami İnisiyatifi) Av.Sıdkı ZİLAN'dan oluştuğu bildiriliyor.

Ahmet Ronahi / Haber Diyarbakır

Diğer Haberler