Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Heyeti, Adalet Bakanı ve Siyasi Partilerle Görüştü

Kürt Heyeti, Adalet Bakanı ve Siyasi Partilerle Görüştü

09 Kasım 2012 Cuma 06:23
"Ölüm Oruçları" sorunu için Ankara'ya giden Kürt heyeti, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bazı AKP'li ve CHP'li vekiller ile BDP'yi TBMM'de ziyaret edip görüştü.

Kürt siyasi parti ve oluşumlarının temsilcilerinden oluşan bir heyet dün açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le görüştü. Heyette Dicle Fırat Diyalog Grubu Genel Başkanı Muhittin Batmanlı, DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer, ÖSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fırat, HAK-PAR PM Üyesi Seher Erol, KADEP üyesi Lütfi Baksi ve Azadi İnisiyatifi üyesi Sıdkı Zilan yer aldı.

Görüşmeye ilişkin bilgi veren HAK-PAR PM Üyesi Seher Erol, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e açlık grevlerinde ölümlerin yaşanmaması dileklerini ilettiklerini belirterek, "Biz, açlık grevlerine giren tutsakların taleplerinden özellikle anadil talebinin bizim de talebimiz olduğunu söyledik. Öcalan ve diğer tutsaklar üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedik" dedi. Ergin ile 1 saat görüştüklerini aktaran Erol, "Bakan bize konuya ilişkin herkesle görüştüklerini söyleyerek, sorunun siyasi bir sorun olduğunu, kendilerini (kendisini) aştığını ifade etti" dedi. Erol, Ergin'e ayrıca açlık greviyle sorunun çözülemeyeceğini ve ölümlerin yaşanmasını istemediklerini ilettiklerini söyledi.

Adalet Bakanı Ergin ile bir saati aşkın süre görüşen heyet, daha sonra TBMM'ye geçerek bazı AKP'li ve CHP'li milletvekillerle görüştü. Daha sonra mecliste BDP'li yetkililerle görüşen heyet; BDP ile "ölüm oruçları"na ilişkin son gelişmeler ve yapılabilecekler hususunda fikir teatisinde bulundu. Heyetin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e çözüm önerilerini içeren bir yazılı metin verdiği öğrenildi.

Kürt Heyeti'nin Adalet Bakanı'na ilettiği metin şöyle:

CEZAEVLERİNDEKİ “ÖLÜM ORUÇLARI”NIN SONLANDIRILMASI İÇİN ÖNERİLER

Cezaevlerindeki hükümlü-tutukluların başlatmış olduğu ve binlerce kişinin iştirak ettiği “Ölüm Oruçları” ile beraber üç talepte bulunulmaktadır. Bu talepler:

  1. Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması,
  2. Anadilde eğitim ve
  3. Anadilde savunma hakkıdır.

Talepler ne olursa olsun, tutuklu ve hükümlü insanların “ölüm oruçları” nedeniyle hayatlarının tehlikeye girmesi; kendileri, aileleri ve toplum için geri dönülemez bazı travmalara sebep olacağı muhakkaktır.

Talepleri incelediğimizde; anadilde savunmanın sanıkları da ilgilendiren hukuki bir talep olduğu görülmektedir. Nitekim hükümetin bu konuda düzenleme yapma niyetini izhar ettiği görülmektedir. Anadilde savunmayı “Türkçe bilmeme” şartına bağlamadan, kişinin ya istediği dilde veya kendi anadilinde savunma yapmasının önünü açmak gerekmektedir. Burada ölçü olarak beyanı esas alma dışında bir külfete girmemek gerekir. Aksi halde hâkimlerin uygulamaları arasında farklılık olacak ve mevcut sıkıntılar devam edecektir.

Anadilde eğitim Kürtlerin tümü tarafından talep edilmektedir. Hükümet, bu konuyu çözüme kavuşturacağına dair irade beyanında bulunursa sorunun çözümüne katkı yapacağı kanaatindeyiz. 

Öcalan’ın üzerindeki tecride gelince; yıllarca Öcalan kendi avukatlarıyla görüşmüş ve sorun olmamıştı. PKK ile zımni olarak varılan ateşkesin bozulması ve akabinde yaşanan olaylar nedeniyle Öcalan ile avukat görüşmeleri yapılamaz oldu ve bu durum sorun olmaya başladı. Öcalan’ın hem avukatlarıyla, hem de TBMM cezaevleri komisyonuyla görüştürülmesi gerekir. Veya bu iş için görevlendirilen bir komisyon da olabilir. Ailesinin görüşmesi ise tartışmanın dışındadır.

Biz heyet olarak, hassaten “Ölüm Oruçları”nın kimsenin hayatına mal olmaması ve toplumdaki tansiyonun düşmesi adına girişimde bulunuyoruz. Anadilde eğitim ve Kürtçe savunma hakkı tüm Kürtlerin talebi olduğu gibi, bizim ve temsil ettiğimiz siyasi kurumların da talebidir.

Netice olarak; hükümet ve diğer taraflar yapıcı bir diyalog ile ivedi olarak soruna çare bulmalı, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlüler de aileleri, toplum ve bilumum kamuoyunun çağrılarına uyarak bu eylemlerini sonlandırmalıdır.

HAK-PAR (Hak ve Özgürlükler Partisi) Seher EROL, KADEP (Katılımcı Demokrasi Partisi) Lütfi BAKSİ, ÖSP (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi) Hasan FIRAT, DDKD (Devrimci Demokrat Kürt Derneği) İmam TAŞÇIER, DİCLE-FIRAT DİYALOG GRUBU Muhittin BATMANLI, AZADİ İNİSİYATİFİ ( Hak, Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslami İnisiyatifi)-Sıdkı ZİLAN

Diğer Haberler