Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Heyeti, ”Ölüm Oruçlarının Sonlandırılması” Çağrısı Yaptı

Kürt Heyeti, "Ölüm Oruçlarının Sonlandırılması" Çağrısı Yaptı

09 Kasım 2012 Cuma 06:50
Adalet Bakanı ve BDP ile görüşen Kürt Heyeti, hükümetten taleplerin yerine getirilmesini, tutsaklara da "Ölüm oruçları"nın sonlandırılması çağrısı yaptı.

Dün Ankara'da Adalet Bakanı ve bazı CHP ve AKP'li vekillerin yanısıra, BDP'yi de ziyaret eden Kürt Heyeti, hükümetin; tecridin kaldırılması, anadilde savunma ve anadilde eğitim taleplerine olumlu cevap vermesini, açlık grevindeki tutsakların da aileleri ve kamuoyunun çağrısına uyarak "Ölüm Orucu"na dönüşen eylemlerini sonlandırmalarını talep etti.

Değişik Kürdi parti ve siyasi oluşumların temsilcilerinden oluşan altı kişilik heyetin ziyaretler çerçevesinde Adalet Bakanı ve BDP ile paylaştığı öneriler arasında, "Ölüm Oruçları"nın da sonlandırılması çağrısı yer aldı.

Çözüm önerilerinin buna ilişkin kısmı şöyle; "Biz heyet olarak, hassaten “Ölüm Oruçları”nın kimsenin hayatına mal olmaması ve toplumdaki tansiyonun düşmesi adına girişimde bulunuyoruz. Anadilde eğitim ve Kürtçe savunma hakkı tüm Kürtlerin talebi olduğu gibi, bizim ve temsil ettiğimiz siyasi kurumların da talebidir.

Netice olarak; hükümet ve diğer taraflar yapıcı bir diyalog ile ivedi olarak soruna çare bulmalı, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlüler de aileleri, toplum ve bilumum kamuoyunun çağrılarına uyarak bu eylemlerini sonlandırmalıdır."

Diğer Haberler